شکست طالبان در هلمند/ شرکت کابل در نشست کشورهای قلب آسیا در چین

آسیا اقیانوسیه

بازداشت اعضای جنبش حرکت اسلامی ازبک، شکست طالبان در هلمند و شرکت کابل در چهارمین نشست کشورهای قلب آسیا در چین از جمله تحولات افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های افغان گزارش دادند که مامورین امنیت ملی از دستگیری چند تن از اعضای حرکت اسلامی ازبکستان در ولایات شرقی خبر دادند که به تازگی از وزیرستان شمالی پاکستان وارد افغانستان شده اند و در آستانه خروج کامل نیروهای آمریکایی طرح های تازه ای را برای انجام اقدامات تروریستی دارد.

خبر دیگر اینکه صدیق صدیقی سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که طالبان در هلمند با شکست سنگین روبرو شده و تجهیزات و نیروهای کافی جهت مقابله با مخالفین ارسال شده است.

صدیقی اعلام کرد در جریان ۱۴ روز درگیری در ولایت هلمند بیشتر از ۳۵۰ مخالف مسلح کشته شده اند.

محمدی تاکید کرده است که هنوز هم تهدیدها در ولایت هلمند وجود دارد و بخاطر پاکسازی کامل این ولایت نیروها و امکانات بیشتر فرستاده شده است.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان نیز در یک نشست خبری در کابل از شرکت این کشور در چهارمین نشست کشورهای قلب آسیا در ۲۹ آگوست در چین خبر داد.

نخستین نشست کشورهای قلب آسیا در سال 2011 با پیشنهاد افغانستان برای اعتمادسازی، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم، در استانبول ترکیه برگزار شد.

افغانستان، تاجیکستان، قزاقستان، عربستان، چین، روسیه، هند، ایران، پاکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و ترکیه در نشست کشورهای قلب آسیا شرکت می کنند.