دولت لیبی تفاهم‌نامه همکاری با لبنان درباره امام موسی صدر را تصویب کرد

سیاسی

کابینه لیبی تفاهم‌نامه همکاری لیبی و لبنان درباره پرونده قضیه ربودن امام موسی صدر را تصویب کرد که در آن لیبی به تلاش بیش‌تر در همکاری درباره پرونده امام صدر متعهد شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کابینه لیبی تفاهم‌نامه‌ای را که چندی پیش برای همکاری لیبی و لبنان در پیگیری قضیه ربودن امام موسی صدر امضا شده بود، تصویب کرد.

در بیستمین جلسه کابینه لیبی در سال جاری میلادی، این تفاهم‌نامه که آن را وزارت دادگستری لیبی و محمد سکینه، سفیر لبنان در لیبی در یازدهم مارس سال جاری امضا کرده بودند، به تصویب رسید.

مطابق این تفاهم‌نامه که برای اولین‌بار در ۳۶ سال گذشته میان دولت‌های دو کشور به امضا رسیده، لیبی متعهد شده تا ‌نهایت تلاش خود را در همکاری‌های مورد نیاز و ارائه اسناد و اطلاعات مرتبط با ربودن امام صدر انجام دهد.

پایگاه خبری وکالة الانباء اللیبیة در گزارشی با اعلام این خبر افزود: پیش از این نبیه بری، در دیداری با صدرالدین صدر، فرزند امام موسی صدر، رائد شرف الدین، خواهرزاده امام موسی صدر و قاضی حسن الشامی، دبیر کمیته رسمی پیگیری قضیه ربودن امام موسی صدر و دو همراهش اطلاعات تازه‌ای درباره این تفاهم‌نامه و آخرین تحولات در روند پیگیری قضیه ربودن امام موسی صدر به آنان ارائه داد.

او درباره گفت‌وگوهای صورت گرفته دراین دیدار گفت: در این جلسه عمدتا درباره گام تاریخی مهمی که در پرونده پیگیری قضیه ربودن امام موسی صدر و دو همراهش برداشته شد، سخن گفتیم. این گام تاریخی تفاهم‌نامه‌ای است که اخیرا پس از دوسال تماس و تلاش جدی به امضای نمایندگان رسمی دولت‌های لبنان و لیبی رسید.

بر اساس این گزارش نبیه بری که برای نخستین‌بار خبر امضای این سند را در لبنان اعلام می‌کرد، با اشاره به گفت‌وگوهای صورت گرفته درباره مفاد آن افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه حق طرف لبنانی در مسائل و اقدامات اجرایی و تحقیقات و پیگرد‌ها تثبیت شده است تا بتواند به نتایج امیدبخش برای آزادی امام و دو همراهش و بازگشت سالم آنان برسد.

این مقام ارشد لبنانی ضمن قدردانی از همکاری‌ها و همراهی‌های مقامات لیبیایی، بر ضرورت اجرای هرچه سریع‌تر توافقات تاکید کرد و گفت: امیدواریم این تفاهم‌نامه فورا به مرحله اجرا برسد و پیگیری در همه سطوح به طور کامل انجام گیرد.

انتهای پیام

کد N379434