معاذ الخطیب ادعای مذاکره با ایران را تکذیب کرد

سیاسی

رییس پیشین ائتلاف ملی مخالفان سوریه هرگونه مذاکره با ایران درباره عهده‌دار شدن پست نخست‌وزیری سوریه را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌، معاذ الخطیب در گفت‌وگو با سایت العربی الجدید، ادعای روزنامه الحیات مبنی بر مذاکره با مسوولان ایرانی برای عهده‌دار شدن سمت نخست‌وزیری در سوریه را تکذیب کرد و گفت که هیچ طرف رسمی در این خصوص چه علنی و چه پنهانی با وی مذاکره‌ای نداشته است.

او افزود که تماس و رایزنی هم در این باره و یا در خصوص بازگشت به دمشق نداشته است.

به گزارش ایسنا، روزنامه‌ی الحیات به نقل از دیپلمات‌های غربی مدعی شده بود که ایران به دنبال انجام رایزنی‌ با معاذ الخطیب، رییس پیشین ائتلاف ملی مخالفان سوریه است تا عهده‌دار سمت نخست وزیری این کشور شود.

این روزنامه چاپ لندن به نقل از منابع یاد شده ادعا کرد که اطلاعات موجود حاکی از آن است که تهران به معاذ الخطیب پیشنهاد داد تا پست نخست‌وزیری در دولت جدید سوریه را که بعد از مراسم ادای سوگند بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور تشکیل خواهد شد، بپذیرد اما او دو شرط برای پذیرش این مساله تعیین کرده است.

بنا بر این ادعا الخطیب، پیشنهاد مطرح شده را با دو شرط اعتمادسازی و داشتن حسن نیت درباره آزادی همه زنان و کودکانی که در زندان‌های سوریه در اسارت هستند و دستور رسمی برای اعطای ویزا به همه سوری‌های مقیم خارج پاسخ گفت که البته بنابر گفته این منابع این‌ها شروطی بودند که خطیب قبلا در زمان ریاست ائتلاف ملی سوریه هم آن‌ها را مطرح کرد که بخشی از آن‌ها انجام شده بود.

این منابع افزودند که او درخواست کرده است که این دو مساله طی دو هفته و قبل از ورود به مرحله دوم مذاکرات انجام شود و هم‌چنین ایران و روسیه تضمین دهند که نخست وزیر جدید به لحاظ اقتصادی و اجرایی از اختیارات واقعی برخوردار است. علاوه بر آن مذاکرات قبلی در چارچوب مذاکرات سوری – سوری به منظور گسترش اختیارات نخست وزیر و کاهش اختیارات رییس جمهور بنابر آن چه که در قانون اساسی جدید سوریه آمده، انجام گیرد.

به گزارش ایسنا، ادعای الحیات درباره نقش ایران در تعیین نخست وزیر سوریه، در راستای خبرسازی رسانه‌های عربی در مورد دخالت ایران در این کشور مطرح می‌شود در حالی که ایران بارها بر دخالت نداشتن در امور داخلی سوریه تاکید کرده است.

انتهای پیام

کد N379408