شواردنادزه آخرین وزیرخارجه شوروی سابق درگذشت

ایسنا نوشت:

ادوارد شواردنادزه، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان و آخرین وزیر خارجه شوروی سابق، امروز (دوشنبه) پس از گذراندن یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

شواردنادزه 86 ساله نقش مهمی در پایان جنگ سرد ایفا کرد که در آن دوره سمت وزارت امور خارجه شوروی را بر عهده داشت.

وی همچنین در سال‌های اولیه پس از استقلال گرجستان نقش رهبری گروه‌های سیاسی را بر عهده داشت.

مارینا دویتاشویلی، دستیار وی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت که وی پس از گذراندن یک دوره بیماری درگذشت. وی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه نیز این خبر را منتشر کرده است.

شواردنادزه در دوران رهبری میخاییل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق، وزیر امور خارجه بود و شاهد آب شدن یخ روابط با غرب پیش از تخریب دیوار برلین و فروپاشی اتحاد کمونیستی شوروی بود.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی شواردنادزه به گرجستان رفت تا رئیس جمهور شود و پس از مدتی هرج و مرج این کشور را به ثبات نزدیک کند.

وی در جریان انقلاب گل سرخ سال 2003 از قدرت ساقط شد و در سال‌های پایانی عمرش در اقامتگاه خود زندگی می‌کرد و مسافرت نمی‌رفت.

رییس جمهور پیشین گرجستان، تحت فشار مخالفان حکومتش که مجلس و اکثر ساختمان های دولتی را به تصرف خود در آورده بودند، در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۳ از مقام خود کناره گیری کرد. سرنگونی وی که بدون خونریزی توصیف شده، به انقلاب گل سرخ معروف شده است.

شواردنادزه از ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ وزیر خارجه اتحاد شوروی بود. وی در ۱۹۴۶ به حزب کمونیست پیوست و در ۱۹۷۲ رهبر حزب کمونیست گرجستان شد.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تسلیت خود را بابت مرگ رئیس جمهور سابق گرجستان اعلام داشت.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین گفت: رئیس جمهور تسلیت عمیق خود را به خانواده، دوستان نزدیک و ملت گرجستان به دلیل مرگ شواردنادزه اعلام داشته است.

سفر شواردنادزه به ایران

ادوارد شواردنادزه در اسفند 1367 خورشیدی حدود 56 روز پس از ارسال پیام تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به میخاییل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی به عنوان وزیر امور خارجه این کشور به تهران وارد شد.

وی به جماران رفت تا پیام گورباچف را به استحضار امام برساند.

امام خمینی در 11 دی ماه 1367، پیامی به گورباچف فرستاد و ضمن تبیین برخی مسائل و پیش‌بینی شکست کمونیسم، رهبر اتحاد جماهیر شوروی را به پذیرش اسلام دعوت کرد.

23308

کد N379334