معاون مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری:

دلیل استیضاح وزیر علوم را باید در شخصی ترین احوالات برخی نمایندگان جست

فرجی دانا,استیضاح

تهران- ایرنا- معاون مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان این که علت استیضاح وزیر علوم تحقیقات و فناوری را باید در شخصی ترین احوالات و منافع برخی نمایندگان جست، گفت: دانشگاه ها در هشت سال گذشته یکی از بهترین حیاط خلوت های برخی نمایندگان شده بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد فاضلی» با بیان این مطلب در وبلاگ شخصی خود افزود: چرا در حالی که دانشگاه ها آرام است و هیچ حرکت سیاسی قابل توجهی در دانشگاه ها رخ نداده است، برخی چنین به دنبال استیضاح وزیر علوم هستند؟

وی ادامه داد: برخی نمایندگان از فرصت نمایندگی برای عضو هیات علمی شدن استفاده کرده اند، و به راحتی فرایندهای دست یافتن به مدارک دانشگاهی را طی کرده اند.

معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان این که دانشگاه ها مستقیماً با منافع این افراد گره خورده، اضافه کرد: مفاهیم سرمایه فرهنگی، سرمایه اجتماعی و سرمایه اقتصادی نیز برای این تحلیل کارآمدی دارند.

فاضلی تصریح کرد: مسأله استیضاح وزیر علوم وقتی به اوج رسید که مسأله بورسیه های غیرقانونی فاش شد و این خود شاهدی بر وارد شدن وزیر به حیطه منافع شخصی است.متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

« برخی نمایندگان مجلس به شدت دنبال استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هستند. چرا در حالی که دانشگاه ها آرام است و هیچ حرکت سیاسی قابل توجهی در دانشگاه ها رخ نداده است، برخی چنین به دنبال استیضاح وزیر علوم هستند؟ برخی بر این باورند که نمایندگان مذکور به دنبال قدرت نمایی، آماده شدن برای انتخابات سال آینده مجلس، یا مخالفت با دولت هستند. هر یک از این ها می تواند تاحدودی درست باشد، اما تصور می کنم علت چیز دیگری است. اگر قدرت نمایی یا آمادگی برای انتخابات مجلس مد نظر است، چرا وزیر دیگری نظیر بیژن زنگنه یا وزیر اقتصاد که برای جریان روزمره امور کابینه اهمیت بیشتری دارند، هدف استیضاح قرار نمی گیرند؟

تصور می کنم علت را باید در شخصی ترین احوالات و منافع برخی نمایندگان مجلس جست. برخی نمایندگان از فرصت نمایندگی برای عضو هیئت علمی شدن استفاده کرده اند، و به راحتی فرایندهای دست یافتن به مدارک دانشگاهی را طی نموده اند. دانشگاه ها مستقیماً با منافع این افراد گره خورده است. مفاهیم سرمایه فرهنگی، سرمایه اجتماعی و سرمایه اقتصادی نیز برای این تحلیل کارآمدی دارند. برخی نمایندگان می کوشند از طریق دست یافتن به سرمایه فرهنگی ناشی از کسب مدارک دانشگاهی، راهی به سوی سرمایه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بیابند. هم چنین دانشگاه ها در هشت سال گذشته به یکی از بهترین حیاط خلوت های نمایندگان بدل شده بود. به راحتی با توصیه های خود عضو هیئت علمی منصوب می کردند، تبدیل بورسیه انجام می دادند، به عضویت هیئت امنای دانشگاه ها درمی آمدند و ده ها کار دیگری که دانشگاهیان به خوبی بر جزئیات آن آگاه هستند.

مدیریت رضا فرجی دانا و تیمی از کسانی که باور به استقلال آکادمیک دارند، و نشان داده اند با رویه هایی نظیر گزینش دانشجوی دکتری با آزمون تستی، و تحمیل اعضای هیئت علمی به دانشگاه ها مخالفت دارند، مستقیماً با منافع شخصی برخی نمایندگان در تعارض است. مسأله استیضاح وزیر علوم وقتی به اوج رسید که مسأله بورسیه های غیرقانونی فاش شد و این خود شاهدی بر وارد شدن وزیر به حیطه منافع شخصی است. از این رو عمیقاً بر این باورم که مسأله استیضاح وزیر علوم هیچ ارتباطی به ادعاهایی نظیر به کار گماردن افراد مسأله دار، کند شدن روند علمی کشور، یا هر بهانه دیگری ارتباط ندارد. هر نماینده ای به خوبی می داند که حتی برای گماردن مدیر گروه های آموزشی دانشگاه ها از مراجع اطلاعاتی و امنیتی استعلام می شود و هیچ فردی بدون تأیید این مراجع به ریاست دانشگاه ها گمارده نمی شود. بنابراین گماردن افراد مسأله دار کذب محض است. کند و تند شدن روند رشد یا افول علمی هر کشوری نیز مسأله ای کوتاه مدت نیست و به جابه جا شدن افراد ارتباط ندارد. مسأله چیزی جز منافع شخصی نیست. بقیه بهانه است. به سرنوشت ایران ما می اندیشم که چنین دستخوش بهانه ها می شود.»

سیام(1)1429**1572
کد N379207