رسانه های روسیه: مسکو برای جنگ سرد جدید با غرب آماده شده است

جنگ سرد,غرب

مسکو-ایرنا- برخی از رسانه های روسیه از آماده شدن ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری این کشور برای آغاز جنگ سرد جدید با غرب خبر دادند.

به گزارش ایرنا، رسانه هایی همچون تارنمای ˈپیارگازتاˈ و ˈاینوسمیˈ روز دوشنبه اختلافات شدید روسیه و کشورهای غربی در وهله نخست آمریکا را بررسی و تجزیه و تحلیل کردند.

در گزارش رسانه های روسیه با اشاره به اظهارات اخیر پوتین در جمع سفرای روسیه در کشورهای مختلف جهان نوشته شده که سخنان رییس جمهوری روسیه منبع مهمی برای کسب اطلاعات تاکتیکی و تحولات در سیاست خارجی این کشور است.

در این گزارش آمده است: از سخنان پوتین چنین می توان برداشت کرد که روسیه برای آغاز جنگ سرد جدید آماده شده و این جنگ را مسکو آغاز نمی کند و تلاشی هم برای پیشگیری از آن به عمل نمی آورد.

گزارش رسانه های روسی با استناد به برآیند اظهارات اخیر پوتین حاکی است: روسیه هیچ گونه امتیازی در سیاست خارجی خود نخواهد داد و از مواضع خود عقب نشینی نمی کند.

پیارگازتا در این ارتباط با اشاره به سخنان پوتین از امکان افزایش تنش ها در روابط روسیه و غرب و تلاش و مساعی مسکو برای دفاع از منافع ملی خود و حقوق اتباع روس ساکن خارج از این کشور خبر داد.

در گزارش این رسانه روسی آمده است: مخالفان روسیه در صحنه بین المللی هر قدر فشار بیشتری بر این کشور وارد کنند رویارویی دو طرف شدیدتر خواهد شد.

تارنمای روسی به علاقه روسیه به حفظ روابط با اتحادیه اروپا اشاره کرده و از آمادگی مسکو برای تلاش به منظور کاهش تنش ها با کشورهای اروپایی خبر داد.

براساس این گزارش ، روسیه اروپا را شریک سنتی خود می داند و به توسعه روابط با آن علاقمند است، اما در مورد آمریکا وضعیت فرق می کند و مسایل روسیه با غرب هنگامی که منافع واشنگتن مطرح می شود بروز می کند.

به گزارش تارنمای ˈاینوسمیˈ پوتین میان اتحادیه اروپا و آمریکا تفاوت قایل است و تلاش می کند با وجود بروز اختلاف شدید در مورد مساله اوکراین، روابط با اروپا را حفظ کند.

ˈروسیه همچنین به ادامه صادرات گاز به کشورهای اروپایی علاقمند است و نگران امنیت صادرات این منبع انرژی به اروپا است.ˈ

در گزارش این رسانه روسی نوشته شده است: روسیه از فشار آمریکا بر کشورهای اروپایی برای کاهش همکاری ها با مسکو ناراضی است و رییس جمهوری روسیه به طور صریح از این سیاست واشنگتن انتقاد کرد.

در گزارش تارنمای اینوسمی با یادآوری اینکه سال آینده چهلمین سالروز امضای قرارداد هلسینکی برای ایجاد سازمان امنیت و همکاری اروپاست، آمده است: اصول این سازمان مطابق با مواضع روسیه در مورد ثبات بین المللی بوده که حق حاکمیت یکسان کشورها، خودداری از بکارگیری زور و مصونیت مرزها از آن جمله است.

اروپام/2242**۵۱۸ **1561 **1010
کد N379033