واشنگتن پست: منافع ایران و آمریکا باید به یک توافق بزرگ منجر شود

ايران,آمريكا

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی تحلیلی با اشاره به وجود منافع مشترک میان ایران و آمریکا نوشت: آمریکا باید به دنبال یک توافق بزرگ با ایران باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن پست در این باره نوشت: حوادث اخیر در عراق و دیگر نقاط خاورمیانه نشان داده است که منافع ملی آمریکا تنها از طریق دیپلماسی دو جانبه و رو در رو تامین می‌شود.

اهداف مشترک ایران و آمریکا باید به یک توافق بزرگ منجر شود که تضمینی محسوس و قابل راستی‌آزمایی به آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش در ازاء بازشدن کامل برنامه هسته‌ای ایران به روی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تضمین صلح‌آمیز‌بودن فعالیت‌های ایران بدهد. چنین توافقی باید تضمین امنیتی برای ایران فراهم کند و بطور همزمان نیز موجب حمایت کامل و بدون قید و شرط این کشور از برقراری ثبات در تمام خاورمیانه، از افغانستان تا عراق، سوریه و لبنان شود.

واشنگتن پست همچنین به مقاله اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در این روزنامه اشاره کرد که گفته بود این مذاکرات درباره یک انتخاب مقامات ایران است و اکنون این کشور باید انتخاب کند. اگرچه به همین اندازه آمریکا باید با واقعیت‌ها روبرو شود، الگوهای خود را تغییر دهد تصمیم بگیرد که با ایران به عنوان یک هم پیمان بالقوه در آینده رفتار کند یا باز هم آن را بیگانه بداند.

البته این مسئله خوشایند است که این بار جان کری دیگر از کلیشه " تمام گزینه ها روی میز است " استفاده نکرده و در حال پیروی از توصیه اولین وزیر امور خارجه آمریکاست که گفته بود من امیدوارم که شعور ما همزمان با قدرتمان رشد کند و به ما بیاموزد که هر چقدر کمتر از قدرتمان استفاده کنیم بسیار بهتر خواهد بود.

انتهای پیام

کد N378993