ایران محور مذاکرات مرکل در چین/ جان کری هم به پکن می رود

آسیا اقیانوسیه

تشریح محور مذاکرات صدراعظم آلمان در پکن و سفر جان کری به چین از جمله تحولات مهم این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد‌پرس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان امروز دوشنبه در دیدار با لی کچجیانگ نخست وزیر چین درباره روابط دوجانبه و مسائل حقوق بشر گفتگو می کند.

از سوی دیگر همزمان با تلاشها برای نگارش متن توافقنامه جامع هسته ای گروه 1+5 با ایران انتظار می رود که مرکل در دیدار با لی کچجیانگ نخست وزیر چین درباره مذاکرات هسته‌ ای ایران و تحولات اوکراین گفتگو کند.

بی بی سی نیز گزارش داد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دومین روز از سفر سه روزه خود با رهبران چینی دیدار می کند. این هفتمین سفر آنگلا مرکل به چین از زمان تصدی پست صدراعظمی در سال 2005 تاکنون است.

از سوی دیگر پیش بینی می شود که مرکل با رهبران چینی درباره گسترش روابط تجاری گفتگو کند زیرا چین پس از آمریکا به عنوان دومین و بزرگترین صادر کننده به آلمان محسوب می شود.

بر این اساس میزان کالاهای فروخته شده به چین در سال گذشته به ارزش 67 میلیارد یورو بوده و واردات از چین 73 میلیارد یورو بوده است. از سوی دیگر سفر مرکل به چین به منزله اهمیت روابط چین و آلمان است.

خبر دیگر اینکه وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای از سفر جان کری وزیر امور خارجه این کشور به پکن در روزهای هشتم تا دهم جولای خبر داد.

بر این اساس "جک لو" وزیر خزانه داری آمریکا در راستای ششمین نشست مشترک گفتگوهای اقتصادی و استراتژیک چین و آمریکا با "یانگ جی چی" مشاور دولت و "وانگ یانگ" معاون نخست وزیر چین دیدار می کند.