تلاش انگلیس برای تقویت روابط با هند

هند,انگلیس

دهلی نو - ایرنا - وزیران امور خارجه و دارایی انگلیس روز دوشنبه برای تقویت روابط با دولت هند از حزب ملی گرای بهارتیا جاناتا که بیش از یک ماه است بر سرکار آمده، وارد این کشور شدند.

به گزارش ایرنا، تقویت روابط تجاری و سرمایه گذاری در هندوستان از جمله اهداف سفر ˈویلیام هیگˈ وزیر امور خارجه و ˈجرج اوزبورنˈ وزیر دارایی انگلیس عنوان شده است. این دو در آغاز دیدار دو روزه از هند وارد شهر بمبئی مرکز اصلی تجارت و اقتصاد این کشور شدند.

این دو مقام انگلیسی قرار است با مقام های ارشد هندی همچنین درباره مسایل مختلف از جمله روابط دفاعی و زیربنایی گفت و گو کنند.

دولت های اروپایی برای یک دهه ˈنارندار مودی ˈ نخست وزیرفعلی هند را بر سر شورش های سال 2002 در ایالت گجرات تحریم کرده بودند اما اکنون تلاش دارند فرصت از دست رفته خود را جبران کنند.

این در حالی است که معاون نخست وزیر روسیه و سناتور جان مک کین آمریکایی نیز هفته گذشته از هند دیدن کردند.

قرار است وزیر دارایی انگلیس در سخنرانی خود در هند خبر سرمایه گذاری یکصد میلیون پوندی (معادل 171 میلیون دلاری) شرکت داروسازی ˈسیپلاˈ هند در کشورش و نیز سرمایه گذاری 34 میلیون دلاری شرکت خودروسازی ˈماهیندراˈ در توسعه خودروهای برقی انگلیس را اعلام کند.

این دو وزیر انگلیس قرار است پس از بازدید از بمبئی راهی دهلی نو شوند و روز سه شنبه ابتدا با ˈسوشما سوراجˈ وزیر امور خارجه هند و سپس با دیگر مقامات بلند پایه این کشور از جمله نخست وزیر هند دیدار و گفتگو کنند.

این دو وزیر انگلیسی اعلام کردند شرکت های کشورشان قصد دارند قراردادهایی برای کمک به احداث 100 شهر جدید که نخست وزیر هند در دوران تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده و نیز توسعه جاده های جدید، بنادر و خطوط راه آهن را به دست آورند.

با روی کار آمدن نارندرا مودی نخست وزیر جدید در هند و وعده های وی ، امیدها برای فعالیت سرمایه گذاران خارجی در طرح های زیربنایی و بازار سرمایه گذاری این کشور پررنگ تر شده است .

در هفته های اخیر دهلی نو شاهد ترافیک سنگین تردد مقام های بلند پایه کشورهای مهم منطقه و جهان بوده است.

آساق ** 2167 ** 275 **
کد N378678