دخالت انگلیس در انتخابات افغانستان/ جشن پیروزی حامیان احمدزی پیش از اعلام نتایج آراء

آسیا اقیانوسیه

دخالت انگلیس در انتخابات افغانستان و جشن پیروزی حامیان اشرف غنی احمدزی پیش از اعلام نتایج آرا در روز دوشنبه از جمله تحولات انتخاباتی این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های محلی افغانستان از وجود مدارکی خبر دادند که نشان دهنده دخالت انگلیس در هر دو دور از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

در این گزارش آمده است: اسناد موثقی موجود است که سفیر انگلیس در کابل در روز انتخابات به برخی مراکز اخذ رای رفته و میزان آرای هر دو نامزد را بررسی کرده است، سپس به مقر کمیسیون انتخابات افغانستان مراجعه و مدت ها با مسئولان این کمیسیون صحبت کرده است.

با این حال، یکی از اعضای ارشد تیم انتخاباتی عبدالله نامزد ریاست جمهوری افغانستان گفته است که مقامات سفارت انگلیس به عبدالله هشدار داده اند که اگر به نفع اشرف غنی احمدزی رقیب انتخاباتی خود از ادامه مبارزه صرف نظر کند، منزوی می شود.

این درحالیست که عبدالله این خواسته را غیرمنطقی خوانده و به انگلیس نسبت به عواقب این دخالت‌ ها هشدار داده است.

رسانه های افغان همچنین گزارش دادند که مقامات سفارت انگلیس در کابل برای مداخله در انتخابات برای چندین بار با مقامات تیم های انتخاباتی دیدار کرده اند. بر اساس این گزارش، این مقام ها در یک دیدار از صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح و هواداران عبدالله خواسته اند تا در این راستا تلاش کند که با پاسخ منفی وی مواجه شده اند.

خبر دیگر اینکه درحالیکه هنوز کمیسیون انتخابات هیچ آمار و ارقامی درباره نتایج ابتدایی دور دوم اعلام نکرده است، حامیان اشرف غنی احمدزی برای خود جشن پیروزی گرفته و مدعی هستند که حتی اگر ادعاهای عبدالله مبنی بر تقلب صحیح هم باشد، باز این نامزد سکولار آرای بیشتری را کسب کرده است.

اشرف غنی احمدزی تلاش و همکاری اقتصادی نهادهای افغانستان را مطلوب خوانده و تاکید کرده است اگر حاکمیت ملی این کشور در خطر باشد با تمام قدرت از حاکمیت ملی افغانستان دفاع می کند.

به گفته این نامزد انتخاباتی، تا همسایگان به حاکمیت ملی افغانستان احترام نگذارند و مناسبات بین دو دولت محوری نشود مشکلات افغانستان همچنان حل نشده باقی می ماند زیرا ثبات در افغانستان و پاکستان لازم و ملزوم یکدیگرند ولی هنوز قشر نظامی به این نتیجه نرسیده اند.

اشرف غنی احمدزی اهداف خود را با اهداف کرزای متفاوت خوانده و بر پیگیری مذاکرات صلح و ایجاد ثبات در افغانستان و لزوم افزایش توان نظامی نیروهای امنیتی تاکید کرده است.

این نامزد انتخاباتی گفته است با توجه به خطرات مشترک افغانستان و دیگر کشورها، کشورهای منطقه و دنیا باید با یکدیگر همکاری همه جانبه داشته باشند و دیگر نیازی به حضور نیروهای بین المللی در افغانستان نیست.

اشرف غنی احمدزی حمایت از تروریسم را همچون شمشیر دولبه خوانده که همواره کشورهای حمایتگر را مورد تهدید قرار می دهد.

اشرف غنی احمدزی تاکید کرده است باید یک توافق همگانی در زمینه مبارزه با تروریسم صورت بگیرد و اگرچه این تغییر دیدگاه زمان می برد اما افغانستان در نهایت به توافق و تفاهم می رسد.

اظهارات این نامزد انتخاباتی افغانستان درحالیست که یوسف نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرده است که تیجه اولیه انتخابات ریاست جمهوری امروز دوشنبه به طور رسمی اعلام می شود.

این اظهارات درحالیست که گروه های فنی کمیسیون انتخابات در حال جداسازی آرای پاک از ناپاک نزدیک به 6 هزار محل رای دهی هستند.