مرکل:

اتهامات وارد شده به آمریکا جدی است/امکان تجدید نظر در همکاری‎های برلین-واشنگتن

آمریکا اروپا

صدراعظم آلمان صبح امروز دوشنبه در واکنش به بازداشت یک جاسوس دوجانبه در برلین و ارتباط آن با آژانس امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد: اتهامات جاسوسی وارد شده به واشنگتن جدی هستند و اگر ثابت شوند امکان تغییر در همکاری ها وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "آنگلا مرکل" که به چین سفر کرده صبح امروز در یک کنفرانس خبری به شدت در مورد اتهامات جدید وارد شده به آمریکا در مورد جاسوسی از آلمان واکنش نشان داد. 

این وضعیت در حالی است که هنوز کاخ سفید و یا وزارت خارجه و یا دفاع آمریکا واکنشی در مورد بازداشت جاسوس دو جانبه این کشور در آلمان نشان نداده اند اما جمعه شب (13 تیرماه) "جان امرسون" سفیر آمریکا در برلین به وزارت خارجه آلمان فراخوانده شد. دلیل این امر بازداشت یک مامور سرویس اطلاعاتی آلمان به اتهام خبرچینی برای آژانس امنیت ملی آمریکا، بود.

بر اساس گزارش های منتشر شده،  یک مامور ۳۱ ساله سرویس اطلاعاتی آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته به اتهام جاسوسی بازداشت شد. این مامور متهم است در طول یک سال گذشته بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ سند محرمانه از سیستم مرکزی سرویس اطلاعاتی آلمان بیرون کشیده و بر روی فلش مموری ذخیره کرده است.

اسناد ذخیره شده توسط این مامور، موضوعات مختلفی را از جمله اسناد مربوط به کمیته تحقیق پارلمان آلمان درباره فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان و شنود مکالمات تلفنی شهروندان و سیاستمداران این کشور شامل می شد.

گفته می شود فرد بازداشت شده بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ اطلاعاتی را به یک مامور مخفی سازمان اطلاعاتی آمریکا فروخته و در ازای آن 10 هزار یورو پول دریافت کرده است.

دولت آلمان روز پنجشنبه در جریان فعالیت این جاسوس دوجانبه قرار گرفته است. در بحث های داخلی دولت آلمان از ابعاد جدید فعالیت های جاسوسی سازمان های اطلاعاتی آمریکا در آلمان صحبت می شود و اگر این اتهامات ثابت شود، اثرات آن بر مناسبات آلمان و آمریکا اجتناب ناپذیر خواهد بود.

بازداشت این مامور در حالی انجام می شود که در یک سال گذشته افشای جاسوسی آمریکا از "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان و همچنین بیش از 9 میلیون نفر از مردم این کشور، تنش های زیادی را میان برلین و واشنگتن به وجود آورده بود.

لو رفتن این جاسوس دو جانبه نیز بواسطه اطلاعاتی بود که توسط ادوارد اسنودن در اختیار رسانه ها قرار گرفته بود. در اسنادی که پیش از این توسط اسنودن افشا شده بود مشخص گردید که آمریکا و انگلیس با کنترل فیبرهای نوری، به حجم گسترده ای از اطلاعات موجود در این فیبرها دسترسی دارند و فعالیت های اینترنتی و حتی مکالمات تلفنی افراد در نقاط مختلف جهان زیر ذره بین جاسوسان قرار دارد.

بر اساس اسناد منتشر شده، آژانس امنیت ملی آمریکا که تمامی نهادهای جاسوسی این کشور از جمله سازمان سیا را در برمی گیرد دستگاهی همانند نقشه های هواشناسی تولید کرده که با کلیک کردن بر روی هر کشور و یا شهر، تمام اطلاعات افرادی که در آن لحظه در حال استفاده از اینترنت و یا مکالمه تلفنی هستند در اختیار ماموران آمریکایی قرار می گیرد.

دسترسی به این حجم گسترده اطلاعات موجب شده تا آمریکا فقط در یک ماه بیش از 9 میلیون بسته اطلاعاتی فقط از یک کشور جمع آوری کند. از ابتدای تابستان سال گذشته ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان سیا، که به هنگ کنگ گریخته بود، اقدام به افشا کردن اسنادی کرد که این اسناد از جاسوسی گسترده آنلاین آژانس امنیت ملی آمریکا از کشورهای مختلف و رصد مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی آنها حکایت داشت.

جاسوسی از کشورهای مختلف، فقط محدود به کشورهایی که واشنگتن با آنها مشکل دارد نیست، بلکه تمام همپیمانان آمریکا از جمله آلمان، پاکستان، اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی و حتی مقر اتحادیه اروپا نیز در فهرست اهداف جاسوسان آمریکایی قرار دارند.

"آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، "دیلما روسف" رئیس جمهور برزیل، و روسای جمهور دیگر کشورهای آمریکای لاتین از جمله چهره های سرشناسی هستند که مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی آنها در سال های گذشته به صورت مرتب از سوی جاسوسان آمریکایی رصد می شد.