بحران اوکراین محور سفر وزیر خارجه ایتالیا به کی‌یف و مسکو

وزیر امور خارجه ایتالیا امروز (دوشنبه) سفر چهار روزه خود به مسکو و کی‌یف را آغاز کرد تا درباره حل بحران شرق اوکراین با مقام‌های هر دو کشور به گفت‌وگو بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ایتالیا در حالی امروز سفر خود را به اوکراین و روسیه آغاز کرد که به گفته خودش اولین سفر پس از آغاز ریاست ایتالیا بر شورای اتحادیه اروپاست و این امر بدان معناست که رم به دنبال تاکید بر اولویت‌هایی است که بتوان با آن‌ها راه‌هایی را در حل سازش بحران شرق اوکراین نو ایجاد توازن در روابط با مسکو پس از امضای توافق‌نامه همکاری و تجارت آزاد اوکراین با اتحادیه اروپا یافت.

وزیر امور خارجه ایتالیا مکررا بر ضرورت آتش‌بس دو جانبه میان نیروهای درگیر در جنوب شرق اوکراین، آزادی ناظران دستگیر شده و ایجاد کنترل مرزی در مرز اوکراین و روسیه که توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا در حال انجام است تاکید دارد و قبلا در این باره با همتایانش از روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

سفیر روسیه در ایتالیا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایتارتاس گفت که سفر وزیر امور خارجه ایتالیا به مسکو در واکنش به درخواست‌های منظم در ایتالیا برای ابقای مذاکرات سیاسی با روسیه است.

دولت رم معتقد است که بدون مذاکرات سازنده با مسکو دستیابی به سازش در اوکراین غیرقابل دسترس است. ایتالیا به عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا تاکید دارد که روسیه شریک استراتژیک اروپاست.

در همین حال، وزارت امور خارجه ایتالیا اعلام کرده که تداوم همکاری در دستیابی به توافق همکاری استراتژیک میان روسیه و اتحادیه اروپایی تداوم همکاری در شورای روسیه ناتو بدون دستیابی به ثبات در جنوب شرق اوکراین سخت و دشوار است.

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه ایتالیا همچنین اعلام کرد که موگرینی با آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین و پاول کلیمکین، وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند اما دیدار با پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین تایید نشده است.

وی همچنین قرار است با یولیا تیموشنکو، نخست وزیر پیشین اوکراین دیدار کند.

انتهای پیام

کد N378156