جمهوری‌خواهان اقدامات اوباما در قبال عراق را ضعیف و ناکام خواندند

سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا اقدامات رئیس جمهوری این کشور را در قبال بحران عراق و تروریست‌های این کشور از موضع ضعف توصیف کرده و ناموفق خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سناتور جان مک‌کین، جمهوری خواه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی.بی.اس گفت: اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در قبال بحران عراق و تروریست‌های فعال داعش در این کشور که باعث وخامت اوضاع سیاسی شده است، کاملا ناموفق بوده و از موضع ضعف است.

وی افزود: بحران عراق، همانند یک طوفان یا زمین لرزه نیست بلکه یک بحران سیاسی است که باعث شده تا ابوبکر البغدادی،‌ رهبر در سایه و سازمان دهنده داعش روی کار بیاید. این شکست سیاست ایالات متحده در قبال بحران عراق است و گمان نمی‌کنم که تداوم این سیاست باعث حل بحران شود.

لیندسی گراهام،‌ سناتور جمهوری‌خواه دیگر از کارولینای جنوبی نیز به انتقاد شدید از سیاست‌های اوباما در قبال بحران سوریه و عراق پرداخت و گفت: آمریکا و متحدان اروپایی‌اش در سوریه و هم‌اکنون در عراق ناکام مانده‌اند. بحران فزاینده تشکیل و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در حال تبدیل شدن به یک تهدید برای آمریکاست، آن ها روز به روز در حال قوت گرفتن هستند.

اما سناتور دموکرات دیک دوربین، با کم‌اهمیت جلوه دادن اظهارنظرهای گراهام هشدار داد: به عقیده من تنها راهکار حل بحران در عراق این است که جدا فکری به حال کنیم. با وجود آنکه آمریکا، بهترین ارتش را در زمین دارد اما قدرت نظامی ایالات متحده مشکلات رهبری عراق را حل نمی‌کند. نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق، قادر به متحد کردن کشور نیست و سربازان آمریکایی نیز نخواهند توانست این کار را انجام دهند.

سناتور جان باراسو، جمهوری‌خواه از وایومینگ نیز در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: به عقیده من اقدامات اوباما در قبال بحران عراق باعث تضعیف جهانی آمریکا شده است. او باعث شد تا عراق با خلاء نظامی و قدرت درست مواجه شده و به دست افراد ناباب بیفتد.

اما در مقابل، سناتور دموکرات، باب کاسی، از اوباما دفاع کرده و گفت: اوباما تنها می‌خواهد رهبری قدرتمند آمریکا را در منطقه نشان دهد.

انتهای پیام

کد N378076