با حضور سفیران و مهمانان خارجی

بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن افتتاح شد

مراسم افتتاحیه بخش بین‌الملل بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن یکشنبه شب 15 تیرماه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه قرآن با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید محمدحسین هاشمی، معاون فرهنگی این سازمان، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی، رئیس نمایشگاه قرآن و جمعی از سفیران و مهمانان خارجی در سالن همایش های خلیج فارس افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم سیدمحمدرضا پورزرگری، قاری بین المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از کلام الله وحی پرداخت و در ادامه سید محمدحسین هاشمی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات در سخنانی ضمن خوش آمدگویی به حاضران در این مراسم گفت: برای برگزاری بخش بین الملل نمایشگاه قرآن 40 شخصیت خارجی به ما معرفی شدند که در نهایت 28 نفر از آنها در این نمایشگاه حضور یافتند.

در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، مدیر کل اوقاف ایالت پنجاب پاکستان، یک جلد قرآن نفیس به رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هدیه کرد، ابراهیمی ترکمان نیز آن را به حجت‌الاسلام حشمتی، رئیس نمایشگاه قرآن هدیه داد.

در ادامه نیز محمدمعروف هنرمند مصری حاضر در بخش بین الملل نمایشگاه قرآن به نمایندگی از سایر مهمانان خارجی حاضر در نمایشگاه قرآن به ارائه سخنرانی پرداخت. سخنرانی وی به زبان عربی صورت گرفت.

اجرای دو قطعه «مناجات حق» و «اسماءالحسنی» توسط گروه تواشیح النجم الثاقب و طوبی تهران پایان بخش مراسم افتتاحیه بود و پس از آن بخش بین الملل بیست و دومین نمایشگاه قرآن به طور رسمی افتتاح شد.

از جمله مهمانان خارجی این مراسم می‌توان به سفیر مصر، سودان، کاردار لبنان و سوریه اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، بخش بین‌الملل بیست ودومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با حضور 26 هنرمند و پژوهشگر قرآنی از 15 کشور جهان شب گذشته کار خود را آغاز کرد.

مهمانان هنرمند و پژوهشگر این دوره از نمایشگاه از کشورهای روسیه، اسپانیا، کرواسی، کویت، فلسطین، الجزایر، تونس، تانزانیا، مالزی، هند، پاکستان، ترکیه، عراق، لبنان و مصر هستند.

در این دوره از نمایشگاه علاوه ‌بر نمایش آثار هنرمندان قرآنی با موضوعات خوشنویسی، نقاشی خط، تهذیب و آثار حجمی، چهار نشست تخصصی نیز در روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه و شنبه از ساعت 23 با حضور پژوهشگران و اساتید قرآنی در سالن همایش‌های بین‌الملل برگزار می‌شود. در این نشست‌ها پژوهشگران قرآنی از کشورهای روسیه، تونس، مالزی، پاکستان و عراق با موضوعاتی از قبیل "درآمدی بر سبک زندگی قرآنی"، " تأویل در قرآن" و " نگاهی به وضعیت فعالیت‌های پژوهشی و هنری قرآنی در کشورهای روسیه، مالزی و عراق" به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

همچنین از دیگر برنامه‌هایی که برای مهمانان در نظر گرفته شده بازدید از حسینیه جماران، دانشگاه قرآن و حدیث شهرری، موزه ملی قرآن، موزه ملی ایران، برج میلاد، شهر مقدس قم و موزه دفاع مقدس است.

بنا بر این گزارش، در پایان مراسم توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیمی ترکمان بخش بین‌الملل نمایشگاه قرآن به صورت رسمی افتتاح شد.

انتهای پیام

کد N377928