اقدام غیرقانونی استرالیا/ کانبرا 41 پناهنده را تحویل سریلانکا داد

سریلانکا

کوالالامپور - ایرنا - کانبرا روز دوشنبه تایید کرد 41 پناهجوی سریلانکایی که در تلاش برای رسیدن به استرالیا بودند را به کلمبو تحویل داده است.

به گزارش ایرنا، نگرانی از سرنوشت دو قایق پناهجویان که نیروی دریایی استرالیا در آب های این کشور اواخر ماه گذشته متوقف کرده بود باعث نگرانی گروه های حقوق بشر شد.

ˈاسکات موریسونˈ وزیر مهاجرت استرالیا براساس گزارش روز دوشنبه شبکه خبری ˈای.بی.سیˈ این کشور گفت که 41 سریلانکایی پناهجو را بازگردنده و تحویل مقامات کلمبو داده است.

وی اظهارنظری در مورد سرنوشت قایق دیگری که گفته می شود 150 سریلانکایی دیگر را حمل می کرده است، نکرد.

استرالیا با بازگشت اجباری و غیر داوطلبانه پناهجویان سریلانکایی به کشورشان به رغم ترس از آزار و اذیت آن ها، قوانین بین المللی را نقض کرده است.

استرالیا اعلام کرده است پس از اعمال سیاست های سختگیرانه در قبال پناهجویان و مهاجران طی شش ماه گذشته هیچ مهاجری غیرقانونی را نپذیرفته است و وارد استرالیا نشده اند.

یک پناهجوی سریلانکایی در نخستین روز تیر ماه جاری در اعتراض به سیاست های مهاجرتی استرالیا اقدام به خودسوزی کرد.

وزیر مهاجرت استرالیا گفته است این قبیل اقدام ها تغییری در سیاست های سختگیرانه دولت استرالیا درقبال پناهجویان ایجاد نخواهد کرد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل از رفتارهای استرالیا به ویژه بازگرداندن پناهندگان سریلانکایی اظهار ˈنگرانی عمیقˈ کرده است.

وزیر مهاجرت استرالیا در بیانیه ای تصریح کرد پناهجویان سریلانکایی روز یکشنبه به خارج از بندر باتیکالوا در شرق سریلانکا منتقل شدند.

وی مدعی است وضعیت همه این افراد برای اطمینان از انطباق با تعهدات بین المللی استرالیا تحت کنوانسیون های مربوطه بررسی شد و تنها یک سریلانکایی امکان پناهندگی داشت، اما وی نیز تصمیم گرفت داوطلبانه با بقیه مسافران به سریلانکا بازگردد.

موریسون گفت: 37 نفر از افراد بازگشت داده شده از قوم سینهالی (قوم اصلی سریلانکا) و چهار نفر تامیلی بودند.

ˈلئورسین سیمانپیلایˈ یک پناهجوی 29 ساله سریلانکایی نیز 11 خرداد در استرالیا پس از اعمال فشارهای این کشور خودسوزی کرد که جان باخت.

یک پناهجوی دیگر سریلانکایی نیز فروردین ماه امسال پس از اقدام به خودسوزی در سیدنی استرالیا بشدت صدمه دید.

گفته می شود همه این پناهجویان سوار بر قایق بطور غیرقانونی وارد استرالیا شده و با کسب ویزای موقت در این کشور در انتظار دریافت اقامت دایم بسر می بردند اما بیم آن داشتند طبق قوانین سخت مهاجرتی استرالیا به کشورشان بازگردانده شوند.

آساق**1611
کد N377847