در هر دقیقه، یک خانه در ایتالیا مورد سرقت قرار می گیرد

دزدی,ایتالیا

رم - ایرنا - موسسه جرم شناسی ˈTranscrimeˈ بر اساس داده های وزارت کشور ایتالیا اعلام کرد که در هر شصت ثانیه یک خانه در ایتالیا مورد سرقت قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا از این موسسه، در سال 2012 میلادی مجموعا 240 هزار سرقت در عرض 12 ماه ثبت شد که نسبت به سال 2004 میلادی 114 درصد افزایش داشت.

روندی رو به رشد که حتی در سال 2013 میلادی متوقف نشد و بر اساس تحقیقات به عمل امده از سوی انجمن ˈConfabitareˈ در شهر بولونیا بیش از 30 درصد ، در میلان 29 درصد و در شهر رم نیز 25 درصد افزایش یافته است.

اغلب این سرقت ها در مناطق شمالی ایتالیا بویژه در شمال غرب این کشور بوقوع می پیوندد که بطور متوسط بیش از 454 مورد سرقت از منازل در قبال هر 100 هزار شهروند است و به دنبال آن در مناطق شمال مرکزی ایتالیا با بیش از 399 مورد و مرکز ایتالیا با بیش از 366 مورد و شمال شرق با بیش از 355 مورد ثبت شده است در حالی که در مناطق جنوبی تنها بیش از 218 مورد سرقت در قبال هر 100 هزار شهروند صورت گرفته است.

استان لومباردیا (با 470 مورد سرقت در قبال هر 100 هزار شهروند) در شمال ایتالیا متحمل بیشترین موارد سرقت از منازل شده است و به دنبال آن استان های ˈپیه مونتهˈ (464 مورد) و ˈامیلیا رومانیاˈ ( 439 مورد) در مکان های دوم و سوم قرار گرفته است.

گفتنی است که در استان لومباردیا هر روز 720 منزل مورد سرقت قرار می گیرد که به معنای بیش از پنج هزار مورد در هفته است که نسبت به سال 2011 میلادی 23 درصد افزایش داشت.

البته شمار واقعی موارد سرقت ازمنازل به مراتب بیش از این ارقام است چرا که بسیاری از ایتالیایی ها، به پلیس شکایت نمی کند زیرا بر این عقیده هستند که پلیس توان شناسایی و دستگیری دزدان را ندارد و حتی در صورت دستگیری نیز بدون تنبیه می مانند.

سرقت از منازل شامل پول، جواهرات ، لوازم الکترونیکی و حتی غذا می شود حتی کلیساها و صومعه سراها نیز از دست دزدان در امان نیستند و صدقه ها و یا اشیای قیمتی دزدیده می شود.

گفتنی است که ایتالیا از نظر موارد سرقت، مکان نخست جدول را در قیاس با سایر کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است درحالی که از نظر پیدا کردن اشیا سرقت شده در مکان آخر جای دارد.

به عقیده موسسه اماری یوریسپس، بیشترین ترس و نگرانی مردم ایتالیا در مرحله اول جیب بری و به دنبال آن سرقت و دزدی است و یکی از دلایل نگرانی مردم از این جرایم این است که در اغلب موارد دزدان شناسایی نمی شوند و بنابراین مورد تنبیه نیز قرار نمی گیرند.

تنها 6 درصد از اشیای سرقت شده در ایتالیا پیدا می شوند در حالیکه در المان و انگلیس تا 28 درصد پیدا می شوند.

اروپام ** 2171/1547
کد N377659