ده ها تن در درگیری های یمن کشته شدند

حوثی ها,عمران

تهران – ایرنا - منابع ارتش و قبایل یمن روز یکشنبه اعلام کردند که ده ها تن در درگیری ها میان نیروهای ارتش، قبایل و حوثی ها در شمال یمن کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از صنعا، در حالی که قرار است یمن به 6 ایالت فدرال تقسیم شود، حوثی ها احتمالا به منظور گسترش حوزه نفوذ خود از مواضع و پایگاه هایشان در کوهستان ها به سوی صنعا پیشروی کرده اند.

به گفته منابع مختلف در یمن، با تشدید درگیری ها در روز شنبه در محله های غربی و همچنین حومه های شرقی و جنوبی شهر ˈعمرانˈ، جنگنده های ارتش یمن، مواضع حوثی ها را در اطراف این شهر درهم کوبیدند.

به گفته یک مقام پزشکی در عمران، دستکم 40 تن در محله های غربی این شهر کشته شده اند.

همچنین منابع نظامی و قبایل افزودند که ده ها تن در دیگر محله های این شهر کشته شده اند.

به گفته یک مقام در بیمارستان اصلی عمران، این بیمارستان 20 جسد از جمله جنازه نظامیان، جنگجویان قبایل و حوثی ها و 60 زخمی را پذیرش کرده است که حال برخی از آنها به علت شدت جراحات وارد شده، وخیم است.

وی افزود: شمار تلفات بیش از ظرفیت پذیرش این بیمارستان است.

حوثی ها که از به حاشیه رانده شدن در دوره حکومت ˈعلی عبدالله صالحˈ رییس جمهوری برکنار شده در سال 2012 گلایه داشتتد، از سالیان گذشته با نیروهای دولت مرکزی مبارزه می کردند.

با از سرگرفته شدن درگیری های در ماه گذشته ˈژوئنˈ در شمال یمن، آتش بس 11 روزه که با میانجی گری ˈجمال بن عمرˈ میانجی سازمان ملل متحد برقرار شده بود، درهم شکسته شد.

به نظر حوثی ها، طرح فدرال سازی توافق شده در ماه فوریه پس از برگزاری مذاکرات ملی به عنوان بخشی از انتقال سیاسی در یمن، این کشور را به مناطق فقیر و غنی تقسیم خواهد کرد.

در نبرد ماه فوریه حوثی ها با افراد قبایل که در جریان آن مناطقی را در استان عمران تصرف کردند، بیش از 150 تن کشته شدند.

خاورم**1486**1010
کد N377478