تحولات افغانستان/

رد پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی با عبدالله/ آمادگی نظامیان آمریکایی برای خروج از پکتیا

آسیا اقیانوسیه

رد پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی با عبدالله عبدالله از سوی اشرف غنی احمد زی و آمادگی نظامیان آمریکایی برای خروج از پکتیا از جمله تحولات مهم افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز با اشاره به رد پیشنهاد تشکیل دولت ائتلافی با عبدالله عبدالله از سوی اشرف غنی احمدزی گزارش داد که امیدها برای دستیابی به توافق تقسیم قدرت با هدف رفع اختلافات سیاسی و جلوگیری از درگیریهای شدید قومی در افغانستان از بین رفت.

اشرف غنی احمدزی که حمایت غرب و صهیونیست ها را از آن خود دارد، افزود به آرای مردم خیانت نکرده و تنها هدف حزب وی دفاع از منافع ملی افغانستان بوده نه منافع شخصی.

این اظهارات درحالیست که عباس نویان یکی از سخنگویان ستاد اشرف غنی احمدزی در گفتگو با شبکه خبری بی بی سی از احتمال مذاکرات عبدالله عبدالله و احمدزی درباره بن بست انتخاباتی و ایجاد مکانیسمی برای جداسازی آرای سالم از آرای ناسالم در چند روز آتی خبر داده بود.

در همین رابطه مجیب رحیمی سخنگوی ستاد انتخاباتی عبدالله با اشاره به آغاز رایزنی ها برای مذاکره با ستاد احمدزی در دیدار این نامزد سکولار با محمد یونس قانونی معاون اول رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که هنوز قطعی شدن این دیدار مشخص نیست.

شبکه طلوع نیوز نیز با اشاره به فرارسیدن زمان حضور فرماندهان نظامیان آمریکایی مستقر در ولایت پکتیا در جنوب افغانستان از آمادگی این نیروها برای خروج از این ولایت خبر داد.

بر این اساس نظامیان آمریکایی تا پایان سال 2014 افغانستان را ترک می کنند و تنها تعداد انگشت شماری از این نظامیان با هدف مشورت و آموزش نیروهای امنیتی افغان در این کشور باقی می مانند.

خبر دیگر اینکه " میخائیل کوخ" فرستاده ویژه آلمان در افغانستان و پاکستان پس از دیدار با هیئتی شش نفری از سنای پاکستان بر لزوم همکاری اسلام آباد و کابل برای برقراری صلح در منطقه و مبارزه با تروریسم و حمایت از عملیات نظامی اسلام آباد در وزیرستان شمالی تاکید کرد.