پ‌ک‌ک فاش کرد؛

حمله داعش به موصل در اردن و با همکاری کردها طرح‌ریزی شده بود

سیاسی

روزنامه اوزگور گوندین، وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه که به زبان ترکی چاپ می‌شود مدعی شد که طرح اشغال موصل و سایر مناطق عراق در اردن و با همکاری کرد‌ها ریخته شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه مذکور نوشت که این نشست در امان، پایتخت اردن در اول ژوئن و با نظارت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان، اردن و ترکیه برگزار شد و این تاریخ همان روزی است که داعش حملات خود را در عراق آغاز کرد.

بنا بر این گزارش مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، خود را چهار روز قبل با حضور در امان برای مشارکت در این نشست آماده کرده بود اما با تهدید ایران مجبور به بازگشت به اقلیم کردستان شد و نمایندگان وی یعنی آزاد برباری از اعضای ارشد حزب دموکرات کردستان و مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت اقلیم کردستان در این نشست حاضر شدند.

روزنامه اوزگور گوندین همچنین فاش کرد که یکی از افراد حاضر در نشست، اسناد این مذاکرات را به مبلغ چهار میلیون دلار به مسئولان عراقی فروخت و یک دیپلمات که ظرف مدت‌های مدیدی در خاورمیانه فعالیت می‌کرد، جزئیات این نشست را برای این روزنامه فاش کرد.

در این علاوه بر نمایندگان کردستان، صالح القلاب، رئیس سازمان اطلاعات اردن و نماینده پادشاه و همچنین نمایندگانی از شاخه‌های مختلف حزب بعث و عزت الدوری، معاون صدام به نمایندگی از جنبش نقشبندیه حضور داشتند.

در نشست مذکور همچنین دو نماینده از "جیش المجاهدین" از جمله ابو ماهر و شخصی به نام سیف الدین به نمایندگی از "انصار الاسلام" و "جیش انصار السنه" و "جیش الطایفه المنصوره" که از مراکشی‌ها و الجزیره‌ای‌ها تشکیل شده است و یک شخص لیبیایی که در حال حاضر در موصل است حضور داشتند.

هدف از این نشست برنامه ریزی برای اشغال موصل و پیشروی به سمت بغداد بود.

در این گزارش ادعا شده است که تعداد زیادی از مسئولان منطقه‌ای با نظارت آمریکا، عربستان، رژیم صهیونیستی و ترکیه در این نشست گرد هم جمع شده بودند.

انتهای پیام

کد N377243