مسعود بارزانی: تجزیه عراق امری ممکن است/آمریکا با استقلال منطقه کردستان مخالفت نمی‌کند

سیاسی

رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه تجزیه و تقسیم عراق امری است که امکان توقف آن وجود ندارد، اعلام کرد که آمریکا با اعلام استقلال کردستان مخالفت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سومریه نیوز عراق، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق عنوان داشت: تجزیه و تقسیم عراق مساله‌ای است که امکان متوقف کردن آن وجود ندارد چرا که ما هویت کردی داریم و برخی دیگر سنی بوده و دیگران شیعه و برخی مسیحی هستند اما ما هویت عراقی نداریم.

وی عنوان داشت: با توجه به پیش روی‌های شبه نظامیان تروریستی داعش، اوضاع کنونی در عراق با تهدیدات بسیاری رو به رو است.

بارزانی گفت: ما قبل از اینکه استقلال اقلیم کردستان را اعلام کنیم در وهله نخست از مردم خواهیم پرسید و پارلمان کردستان در حال حاضر برای برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان آماده می‌شود.

وی بر لزوم این استقلال به عنوان حق طبیعی برای هر ملتی تاکید کرده و گفت: من پیش بینی نمی‌کنم که آمریکا با این اقدام مخالفت کند.

رئیس اقلیم کردستان عنوان داشت: رابطه میان کردستان و ترکیه ظرف 10 سال گذشته به صورت چشمگیری بهبود یافته است و این رابطه در حال حاضر بسیار خوب است و می‌توان ترکیه را به عنوان یک همسایه خوب توصیف کرد.

پیشتر خانم عالیه نصیف از نمایندگان ائتلاف دولت قانون تاکید کرده بود که حق تعیین سرنوشت یک مساله بین‌المللی بوده و داخلی نیست و درخواست‌های کردها برای این مساله با قانون اساسی مغایرت دارد.

وی تصریح کرد: رهبران کرد زمانی که ببینند ماد‌ه‌ای در قانون اساسی وجود دارد که با منافع آن‌ها همسو است خواهان اجرای قانون اساسی می‌شوند اما اگر ببینند که با منافع آن‌ها مغایرت دارد مخالفت خود را اعلام می‌کنند.

پیشتر مسعود بارزانی در سخنانی مقابل پارلمان اقلیم کردستان خواهان تعجیل در تصویب قانون تشکیل کمیساریای عالی مستقل انتخابات کردستان شده و گفت: چنانکه این مساله نخستین گام خواهد بود و گام دوم آمادگی‌ها برای برگزاری همه پرسی در خصوص حق تعیین سرنوشت است.

انتهای پیام

کد N376932