مشاور کرزی: گروه داعش با کمک مالی و تسلیحاتی غرب برای تجزیه عراق ایجاد شد

داعش,افغانستان

کابل – ایرنا – مشاور فرهنگی رییس جمهور افغانستان گفت: گروه تروریستی داعش با کمک مالی و تسلیحاتی غرب و برخی کشورهای عربی برای بدنام کردن اسلام و تجزیه عراق ایجاد شده است.

ˈمحمد یوسف واعظی شهرستانیˈ مشاور فرهنگی و مذهبی حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا در کابل گفت: گروه داعش زائیده گروه های تروریستی همچون گروه النصره است که از 3 سال پیش با کمک مالی غرب و برخی کشورهای عربی علیه دولت سوریه، جنگ را آغاز کردند.

شهرستانی افزود: گروه های تروریستی از جمله النصره و داعش که از ابتدا مورد حمایت کشورهای غربی بودند تا حکومت بشار اسد را در سوریه ساقط کنند، اکنون در عراق تلاش می کنند با جنایات وحشتناک برخی مناطق این کشور را به تصرف خود در آورند و عراق را تجزیه کنند.

مشاور رییس جمهور افغانستان غربی ها را نیز به تلاش برای اختلاف افکنی و همچنین بزرگ نمایی برخی اختلاف نظرها بین شیعیان، سنی ها و کردها در عراق متهم کرد.

شهرستانی در ادامه ظهور داعش را با شعارهای اسلامی همانند گروه طالبان در افغانستان دانست و گفت: اکنون چهره واقعی و ماهیت اصلی گروه طالبان برای مردم افغانستان، منطقه و جهان آشکار شده است.

مشاور رییس جمهوری افغانستان با انتقاد از غرب برای حمایت مالی از گروهای تروریستی افزود: گروه القاعده و طالبان نیز در ابتدا با حمایت مالی و تسلیحاتی غرب ظهور کردند اما پس از مدتی علیه خود آنان وارد عمل شدند .

مشاور رییس جمهور افغانستان، گروه داعش را گروه خطرناکی برای جهان اسلام و غرب دانست و از کشورهای اسلامی خواست در مقابل توطئه های دشمنان اسلام هوشیار باشند و در اقدامی هماهنگ ریشه این گروه های تروریستی را بخشکانند.

مشاور رییس جمهوری افغانستان در عین حال برخی کشورهای عربی از جمله عربستان را به کمک مالی و تسلیحاتی به گروه تروریستی داعش متهم کرد و گفت: داعش با کمک های مالی غرب، عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی، مجری تلاش برای تجزیه عراق است.

آساق م**ع.ن**1501
کد N376799