در پی اعلام خلافت اسلامی؛

بسیج اهل سنت عراق برای رویارویی با داعش/ ساختمانهای دولتی موصل به زندان تبدیل شدند

تحرکات داعش در عراق‬

در پی بیانیه جدید ترویستهای تکفیری درباره تشکیل خلافت اسلامی نگرانی گروههای اهل سنت عراق درباره سرنوشت خود در این کشور افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه الحیات امروز در گزارشی به نقل از یک منبع موثق عراقی اعلام کرد: شخصیتهای موثر اهل سنت عراق از شهرهای موصل، تکریت و الانبار و همچنین نمایندگان گروههای مسلح سنی طی روزهای اخیر دیدارهای متعددی درباره موضع گیری درباره اعلام خلافت اسلامی توسط داعش و افزایش نفوذ این گروه در عراق برگزار کرده اند.

بنابراین گزارش، در جریان این رایزنیها استفاده از تجربیات گروههای مسلح اهل سنت و پایگاههای آنها در نقاط مختلف عراق در راستای عملیات علیه داعش مورد بررسی قرار گرفته است.

الحیات همچنین در پایان این گزارش از اقدامات تلافی جویانه داعش علیه کسانی که بیعت با "ابوبکر البغدادی" را نپذیرفته اند، خبر داده است.

بنابراین گزارش، نیروهای داعش طی روزهای اخیر در شهرهای موصل، تکریت و کرکوک عملیات گسترده را در راستای بازداشت سران اهل سنت که از پذیرش بیعت البغدادی سرباز زده اند، آغاز کرده اند. سرکردگان داعش همچنین بسیاری از ساختمانهای دولتی در شهر موصل را به زندان تبدیل کرده و صدها نفر را در آنها زندانی کرده اند.