در گفت‌و گو با ایسنا

امیراحمدیان: تجزیه عراق آغاز ناآرامی‌ها در منطقه است

عراق

یک استاد دانشگاه گفت: برخی کشورها به تجزیه عراق کمک می‌کنند ولی باید قبول کرد که همین کمک‌ها باعث قدرت گرفتن گروه‌های بعثی - تکفیری در عراق شده است.

بهرام امیراحمدیان استاد دانشگاه مطالعات جهان دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر تجزیه عراق و یا اداره این کشور به‌ صورت فدرالی، خاطرنشان کرد: ماهیت حکومت‌ فدرال از نظر قانونی بلامانع است زیرا این کشورها با توجه به ترکیب قومیتی، جمعیتی و جغرافیایی‌شان به صورت فدرال اداره می‌شوند.

وی ادامه داد: در اروپا نیز نمونه کشورهایی که به‌ صورت فدرالی اداره می‌شوند زیاد است. از آن جمله می‌توان به آلمان اشاره کرد ولی در خاورمیانه و به ویژه در کشورهایی که هنوز سطح آگاهی جوامع و میزان تحمل مخالفان بالا نرفته است اداره کشور به‌صورت فدرالی با مشکل روبرو می‌شود.

امیراحمدیان گفت: برای مثال در افغانستان هم این امر با مسأله روبرو شده است و در عراق هم امکان ایجاد مشکل وجود دارد. البته پس از آن که حکومت صدام از سوی غرب تحت فشار قرار گرفت و سازمان ملل در آغاز دهه 90 عراق را منطقه پرواز ممنوع اعلام کرد کردها توانستند نوعی خودمختاری کسب کنند و این روند ادامه یافت تا اینکه صدام سرنگون شد و همکاری نزدیک آنها با غرب باعث تقویت کردها در اقلیم کردستان شد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که در قانون اساسی عراق اداره این کشور به‌صورت فدرالی مطرح شده است، افزود: این قانون با مسایلی روبرو بود که دولت مرکزی عراق آن را نمی‌پذیرفت ولی در هر صورت کردستان عراق به سمت خودمختاری پیش رفت و نه تنها پرچمی مستقل ایجاد کرد بلکه درآمدها و نیروی نظامی جدایی برای خود بدست آورد.

وی ادامه داد: پس از خروج آمریکایی‌ها از عراق مالکی دولتی با اکثریت شیعه تشکیل داد ولی دو گروه دیگر یعنی کردها و اهل تسنن در اقلیت قرار گرفته‌اند و با وجود این‌که رییس‌جمهور از میان کردها انتخاب می‌شود ولی به جز این‌که آن‌ها همچنان بر طبل خودمختاری می‌کوبند، تفکری هم در جامعه عراق پدید آوردند مبنی بر این‌که مناطق کردنشین، شیعه‌نشین و اهل سنت که تقریبا در بخش هایی مجزا هستند بهتر است به صورت مجزا اداره بشوند.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که طرح تجزیه عراق به نوعی ضعف دولت مالکی محسوب می‌شود، افزود: مالکی در تامین امنیت این کشور با ضعف و چالش جدی روبرو بوده و اظهار نظرهایی که در رابطه با تجزیه عراق صورت می‌گیرد نیز ناشی از همین ضعف است.

وی گفت: در این سال‌ها روزی نبوده است که در پایتخت عراق و یا سایر شهرهای آن عملیات تروریستی صورت نگیرد تاجایی که ناتوانی در برخورد با این اقدامات باعث شده است برخی گمان کنند که تجزیه عراق امری شدنی است. ولی از نظر من مناطق خودمختار به‌صورت مناطق فدرالی در نخواهد آمد زیرا عراق این استعداد را ندارد.

امیراحمدیان با تاکید بر اینکه تجزیه عراق آغاز نوعی ناآرامی در منطقه است، افزود: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه هم به تجزیه عراق کمک می‌کنند و حاصل این کمک‌ها افزایش قدرت نیروهای داعش بود تا جایی که آن‌ها خود را خلیفه مسلمین جهان خواندند که باید گفت این نوع اندیشه‌ها بسیار خطرناک هستند و به‌طورکلی اشاعه آن‌ها حاکی از ضعف عملکرد دولت مالکی است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برخی کشورهای غربی به دنبال ایجاد مانع برای روابط ایران و عراق هستند، خاطرنشان کرد: این کشورها علاقه دارند عراق را تجزیه کنند تا از این طریق به نوعی در منطقه بی‌ثباتی ایجاد شود. به همین دلیل سعی می‌کنند تا با ضعیف‌تر کردن دولت مرکزی عراق آن‌ها را از ایران جدا کنند. همین ایجاد تنش‌ها و بی‌ثباتی ها در افغانستان هم وجود دارد و می‌بینیم که این کشور نیز با این چالش‌ها روبرو است.

وی در پایان گفت: برای تشکیل دولت وحدت ملی در عراق دیر شده است زیرا اگرتقسیم قدرت در این کشور زودتر محقق می‌شد می‌توانست چاره کار عراق باشد ولی الان دیگر دیر است همچنین اگر مالکی قبل از این انتخابات قدرت را در کشور تقسیم می‌کرد و آن را به صورت عمده در اختیار گروه‌های شیعه قرار نمی‌داد در شرایط فعلی تشکیل دولت وحدت ملی می‌توانست عراق را از بحران فعلی نجات بدهد.

انتهای پیام

کد N376045