خانواده امن، چه خانواده‌ای است؟

سیاسی

نشست تخصصی «حجاب و عفاف، ضرورت‌ها و قواعد» روز شنبه با حضور فائزه عظیم‌زاده اردبیلی، عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی پردیس بانوان دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

نشست تخصصی «حجاب و عفاف، ضرورت‌ها و قواعد» روز شنبه با حضور فائزه عظیم‌زاده اردبیلی، عضو هیئت علمی و معاون پژوهشی پردیس بانوان دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عظیم زاده اردبیلی در نشست «حجاب و عفاف، ضرورت‌ها و قواعد» اظهار کرد: شکستن مرزهای عفاف خانواده برابر با شکستن مرزهای اخلاقی در جامعه است. درواقع صدها شبکه‌ ماهواره‌ای بر روی حیازدایی کار می‌کنند و اگر حیا از رفتار آدم زدوده شد، یقیناً انسان به سمت رفتارهای ناهنجاری و غیراخلاقی سوق می‌‎یابد.

عظیم‌زاده اظهار کرد: اولین روزنه، دریچه و طعمه برای به مقصود رسیدن عفاف‌زدایی و حیازدایی در شبکه‌های ماهواره‌ای و برنامه‌ریزی‌های دشمن از روزنه زن است. آنها می‌گویند اگر زن را درست نشانه بگیریم، به مقصود خواهیم رسید.

وی افزود: از امام صادق(ع) سؤالی پرسیدند مبنی بر اینکه آیا زن در مراتب دوم انسانی نسبت به مرد قرار دارد یا خیر؟ و این امام بزرگوار در پاسخ به این پرسش یک مشت خاک را از روی زمین برداشت و فرمود خداوند ابتدا گل حضرت آدم را گرفت و مشتی دیگر از خاک را برداشت و ادامه داد که خداوند گل وجودی حضرت حوا را هم از آن خاک گرفت. هر دو از یک خاک، نفس واحد و یک جنس آفریده شده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به آیه 35 سوره احزاب گفت: زن و مرد از حقوق یکسان و برابری برخوردارند و جنس دوم معنایی ندارد. درواقع زن و مرد به دلیل نیازها، خواسته‌ها و فطرت متفاوت، حقوقی متناسب با آن نیازها برایشان ترسیم شده است.

وی افزود: اگر جامعه‌ای از سلامت روحی و فکری برخوردار نباشد، قطعا آن جامعه را می‌توان به بن بست سیاسی و اقتصادی کشاند. فردی که سالم نباشد، هر کار ناهنجاری را از او می‌توانیم شاهد باشیم.

عظیم‌زاده اظهار کرد: شاخص‌ترین نشانه برتری انسان، جنسیت نیست بلکه تقوای انسان است و باتقواترین انسان پیش خدا، بالاترین رتبه را دارد.

وی بیان کرد: عفاف حلقه‌ و مداری بوده که دور انسان کشیده شده است و به نوعی کیفیت نفسانی است. زمانی که می‌گوییم انسان باید عفیف باشد، چشم و گوش انسان، مدل سخن گفتن، راه رفتن، همسرگزینی، دوست‌گزینی و تکلم هم باید سنجیده و بر گرد مدار عفاف باشد.

معاون پژوهشی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) گفت: خداوند در آیه 83 سوره بقره می‌فرماید که با مردم خوب صحبت کنید و این نشانه عفت حجاب و نماد عفاف است. امروزه گفته می‌شود که اگر باطن درست باشد، نیازی به ظاهر درست نیست. این تصور غلطی است، زیرا چگونه ممکن است که درون پاک باشد اما ظاهر با تعالیم دینی مطابقت نکند. اگر درون پاک باشد باید در ظاهر هم تجلی یابد.

وی افزود: بالاترین درجه نفاق است، کسی که ظاهرش مطهر جلوه کند درحالی که درون ناپاک باشد.

عظیم‌زاده اظهار کرد: اگر حیازدایی در جامعه رواج یابد، هم مردان و هم زنان آسیب خواهند دید. اگر این اتفاق رخ دهد قطعا خانواده هم مورد هجمه قرار خواهد گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: نگاه غرب به زن به عنوان جنس دوم، ابزار اقتصادی، تولید، فروش و منبع اقتصادی مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: نام دیگر سوره نور، سوره عفاف است چرا که این سوره بیشترین موارد کاهش جرائم جامعه را مطرح کرده است.

وی افزود: وقتی در جامعه حصارهای اخلاقی شکسته می‌شود، عفاف هم زیر سؤال می‌رود و زمانی که عفاف شکسته می‌شود، حیا کنار می‎رود و همه پدیده‌های اجتماعی همچون قاچاق زنان و کودکان، همجنس‌گرایی که نسخه غرب است، شکل خواهد گرفت.

معاون پژوهشی پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) تصریح کرد: خداوند در آیه 80 سوره نحل قسم جلاله می‌خورد که خانه‌ای محل امن برای انسان‌ها خواهد بود که والدین عفیف باشند، دروغ نگویند و هتک حرمت در خانواده وجود نداشته باشد. در چنین خانه‌هایی که محل عفت و تقوا باشد، محل ورود ملائکه خواهد بود.

وی افزود: لازمه عفیف بودن، صادق بودن است و صادق بودن و طیب بودن دو همسایه دیوار به دیوار است که عفت را در نهاد خانواده تشکیل می‌دهد.

عظیم‌زاده اظهار کرد: یک انسان کامل عفیف است چه مرد باشد و چه زن که امیدواریم همه ما در این راه قدم برداریم و راه کمال را طی کنیم.

انتهای پیام

کد N375844