خانجانی: برخورد رسانه‌ها در حوزه اقتصاد، گاه نازل و حاشیه‌ای است

رسانه,حزب كارگزاران سازندگي

یک عضو کارگزارن در مورد علت کم‌توجهی رسانه‌ها به اخبار اقتصادی و توجه بیشتر آنها به مسائل سیاسی، گفت: یکی از علل چنین امری این است که مسائل سیاسی از مسائل دیگر حوزه‌ها، واکنش برانگیزتر و زود بازده‌تر است.

جهانبخش جانجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در دولت‌های گذشته چندان توجهی نشده و آنها کارنامه چندان درخشانی در این زمینه ندارند؛ چراکه مسائل اقتصادی و فرهنگی دیربازده و عمیق هستند و در واقع تأثیرات آن‌ها زمان‌بر است.

وی با بیان اینکه "در برخی مواقع در رسانه‌ها به مسائل اقتصادی در سطوح نازل و مباحث حاشیه‌ای توجه می‌شود"، یادآور شد: برای مثال، در موضوع هدفمندی یارانه‌ها به مسائل کلان چندان توجهی نشد و بیشتر شاهد اظهارنظرهای سطحی، محدود و حاشیه‌ای در این زمینه بودیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "تا مسائل اقتصادی بصورت دقیق کالبدشکافی نشود نمی‌توان راهکار عقلانی و منطقی برای حل مسائل پیدا کرد"، ادامه داد: برخی از مسائل در این زمینه به رسانه‌ها برمی‌گردد؛ چراکه فربه و بالنده نیستند و آنچنان که لازم است در مسائل اقتصادی تعمق نمی‌کنند.

وی با اشاره به پیوند مباحث فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و تأثیر آن در توسعه‌یافتگی، گفت: این فرآیند، چندجانبه و چندسویه است و دولت‌ها عموماً به مسائلی توجه می‌کنند که زودبازده باشد و به مسائل عمیق بی‌توجهند. البته در دولت‌های آقایان خاتمی و هاشمی تا حدودی به کارهای عمیق اقتصادی دست زده شد ولی آن‌ها نیز پس از مدتی اسیر جریان‌سازی گروه‌های کج‌اندیش شدند.

خانجانی با اشاره به اهمیت ایده‌سازی و اینکه "برنامه‌های اقتصادی را باید بر اساس دیدگاه‌های مدونی به پیش برد"، اضافه کرد: خلائی بین سیاستگذاران، اندیشمندان اقتصادی و صنعتگران وجود دارد و از دانشگاهیان خواسته نشده است که برنامه‌ای در جهت رشد اقتصادی کشور ارائه دهند.

وی با بیان اینکه "پیوند ناگسستنی بین دانشگاه، دولت،‌ صنعت و بخش خصوصی وجود ندارد و تا وقتی این پیوندها علمی و مستحکم نباشد، نمی‌توانیم راهکارهای مناسب ارائه دهیم"، افزود: ما در کشور اقتصاددانان بزرگی داریم ولی دولت‌ها به دلیل اینکه فرصتی ندارند یا به برنامه‌ریزی استراتژیک کلان توجه نمی‌کنند، نمی‌توانند با استفاده از نظر دانشمندان اقتصادی کشور برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهند.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی در پایان خاطرنشان کرد: تا وقتی نتوانیم فرآیند علمی مشخصی برای توسعه‌یافتگی تعریف کنیم، جامعه نمی‌تواند توسعه پیدا کند.

انتهای پیام

کد N375792