کوزوو به عضویت دائم کمیسیون ونیز شورای اروپا در آمد

کمیسیون ونیز شورای اروپا,کوزوو

بلگراد-ایرنا- کوزوو با عضویت دائم در کمیسیون ونیز شورای اروپا با توجه به اینکه ورود به این نهاد اروپایی مختص به کشورهای مستقل نیست در آستانه عضویت در شورای اروپا قرار گرفت.

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری بالکان، ˈپتریت سلیمیˈ قائم مقام وزیر خارجه کوزوو و مسئول روابط عمومی در دولت پریشتینا در این مورد توضیح داد: بیش از دو سوم اعضای شورای اروپا برای عضویت کوزوو در کمیسیون ونیز شورای اروپا رای موافق دادند که برابر با تعداد آرایی است که کوزوو در سال 2013 برای عضویت در بانک توسعه شورای اروپا بدست آورد.

به گفته وی، کوزوو بدون شک در آینده نزدیک به عضویت کامل شورای اروپا درخواهد آمد و به این ترتیب این امکان برای شهروان کوزوویی فراهم می شود تا همانند دیگر شهروندان اروپایی بتوانند به دادگاه اروپایی برای حقوق بشر مراجعه کنند.

بنابه گزارش رسانه های خبری صربستان، کوزوو با برخورداری از حمایت دو سوم اعضای شورای اروپا درخواست خود را برای عضویت کامل در این نهاد اروپایی تا دسامبر امسال تسلیم خواهد کرد.

کمیسیون ونیز در سال 1990 میلادی در شهری به همین نام در ایتالیا که نشست های این نهاد اروپایی در آنجا برگزار می شود و مرکز آن در استراسبورگ است، تاسیس شد.

هدف از تشکیل این کمیسیون که بکی از مهمترین نهادهای مشورتی شورای اروپا است، ارائه مشورت حقوقی برای کشورهای عضو شورای اروپا است که خواهان تطابق قوانین نهادهای خود با استاندارد های اروپا هستند.

کوزوو تلاش دارد که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاییز امسال از وضعیت ناظر در این سازمان جهانی برخوردار شود.

کوزوو با توجه به اینکه 107 کشور عضو سازمان ملل استقلال آن را به رسمیت شناخته اند برای بدست آوردن وضعیت ناظر به دو سوم آرای اعضای این سازمان یعنی 22 عضو دیگر که رسمیت آن را قبول کنند، نیاز دارد.

کوزوو که برای عضویت در تشکیلات بین المللی تلاش دارد، اخیراً موفق شد در طول نشست اجلاس ابتکار همکاری جنوب شرقی اروپا که در بخارست پایتخت رومانی برگزار شد به عضویت این تشکیلات در آید.

مقامات پریشتینا همچنین از احتمال عضویت کوزوو در ابتکار منطقه ای امور مهاجرت، پناهندگان و آوارگان در آینده نزدیک خبر دادند.

آلبانی تبارهای کوزوو در سال 2008 در اقدامی یک جانبه از صربستان اعلام استقلال کردند.

صربستان، اعلام استقلال کوزوو را قبول ندارد و آن را در تضاد با منشور سازمان ملل و اصول حقوق بین الملل می داند.

بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن سال 1999میلادی، هیأت غیرنظامی سازمان ملل قیمومیت کوزوو را بر عهده گرفته و نیروهای ناتو موسوم به نیروهای کی فور با هدف برقراری امنیت در این منطقه مستقر هستند.

اروپام**2061**1547
کد N375425