راسموسن: روسیه، جدایی طلبان را به مذاکره با دولت اوکراین متقاعد کند

روسیه اوکراین

تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) از روسیه خواست تا شبه نظامیان جدایی طلب در شرق اوکراین را نسبت به لزوم مذاکره با دولت کی یف متقاعد کند.

به گزارش پایگاه خبری اینترفاکس اوکراین، ˈآندرس فوگ راسموسنˈ دبیرکل ناتو در گفت وگو با شبکه سی ان بی سی آمریکا افزود: شکی ندارم که روسیه فعالانه در بی ثبات کردن اوضاع شرق اوکراین فعال است و البته باید به این مساله نیز اشاره کرد که نفوذ زیادی بر جدایی طلبان در شرق اوکراین دارد. به همین دلیل ما از روسیه می خواهیم که از نفوذش استفاده و جدایی طلبان حامی روسیه را به حضور در مذاکرات با رهبران دولت کی یف متقاعد کند.

راسموسن یادآورشد: ما از روسیه می خواهیم که مانع از ورود موج تسلیحات از مرز این کشور به سوی اوکراین شود و جدایی طلبان را به کنار گذاشتن خشونت وادار کند.

پایگاه خبری اینترفاکس اوکراین نیز گزارش داد: ناوی پیلای کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر نسبت به گزارش ها درباره کشته شدن غیرنظامیان در مناطق دونتسک و لوهانسک اوکراین ابراز نگرانی کرد.

وی در بیانیه ای اعلام کرد:نگران گزارش ها در مورد کشته شدن غیرنظامیان و هدف قرار گرفتن کودکان و زنان در برخی مناطق اوکراین هستم.

همچنین این مقام سازمان ملل تصریح کرد که گزارش هایی در اختیار دارد مبنی بر آدم ربایی توسط گروه های مسلح، صدمه زدن به خانه ها، مدارس و تاسیسات زیربنایی اوکراین.

در گزارش ناوی پیلادی آمده است: هیات نظارت حقوق بشر سازمان ملل اطلاعاتی در اختیار دارد که گروه های مسلح از بام خانه های مسکونی به عنوان مکانی برای ایجاد سیستم های دفاع موشکی استفاده می کنند و حتی اتاق های این خانه ها توسط تک تیرانداز ها برای ایجاد تفنگ هایشان مورد استفاده قرار گرفته است.

پیلادی افزود: شمار زیادی از ساکنان منطقه لوهانسک و دونتسک مجبور به ترک خانه های خود شده اند و این در حالی است که شمار دیگری نیز در مناطق تحت درگیری شدید گیر افتاده اند و گزارش هایی از نقض حقوق بشر مخابره شده است.

این مقام حقوق بشر سازمان ملل از نشانه ها در مورد تعلیق احتمالی تیراندازی ها در شرق اوکراین استقبال کرد و از تمامی طرفین درگیر خواست که در صورت اجرای این طرح از آن تبعیت کنند.

رسانام**9234**1010
کد N375348