ناتو فعلا عضو جدید نمی‌پذیرد

به چهار عضو آتی ناتو اطلاع داده شده است که در ماه‌های آتی امکان الحاق به ناتو وجود ندارد و این برای برخی‌ کشورها به معنای بر باد رفتن آرزوهاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه مقدونیه در بیانیه‌ای گفت: این یک گام به عقب است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" که روزهایی را در سال جاری میلادی از جمله پیوستن تعدادی از کشورها به این سازمان را جشن می‌گیرد، در اوایل سپتامبر سال جاری میلادی، زمانی که باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران برای برگزاری نشستی در ولز گردهم می‌آیند از اعضای جدید استقبال نمی‌کند.

تحلیل‌گران می‌گویند، اعضای ناتو نگران اعطای ضمانت‌های امنیتی هستند که ممکن است به سرعت توسط روسیه مورد آزمایش قرار گیرند. این مساله به ویژه در خصوص گرجستان که از سال 2008 میلادی منتظر الحاق به ناتو است صدق می‌کند.

حتی پیش از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، برخی از کشورهای عضو ناتو "خستگی ناشی از بسط و گسترش" اقدامات روسیه را تجربه کرده و نسبت به افزایش نقش‌ اعضا اکراه پیدا کرده بودند.

روسیه شش سال قبل و پیش از الحاق کریمه، به دو منطقه از گرجستان حمله کرده و آن‌ها را به تصرف خود در آورده بود و ناتو هیچ اقدامی در این باره انجام نداد چرا که نگران عکس‌العمل تند مسکو بود.

در کنار گرجستان که هنوز به عضویت ناتو درنیامده، مقدونیه این کشور کوچک حوزه بالکان نیز شش سال پیش به دنبال عضویت در ائتلاف بود اما همچنان باید در انتظار آینده‌ای قابل پیش‌بینی باشد.

مونته‌نگرو نیز به شدت به دنبال پیوستن به ناتو است و آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو اعلام کرد که در پایان 2015 وزرای امور خارجه عضو ناتو درباره اینکه زمان پیوستن مونته‌نگرو به این ائتلاف فرا رسیده یا خیر به ارزیابی و بررسی می‌پردازند.

پس از مونته‌نگرو، بوسنی و هرزگوین است اما تاکنون نتوانسته با شرایط کلیدی ائتلاف کنار بیاید که از جمله آن‌ها می‌توان به انتقال 63 تاسیسات دفاعی در اختیار مقام‌های محلی به دولت مرکزی اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N375232