دولت یونان اعتصاب کارکنان شرکت برق را غیرقانونی خواند

اعتصاب,شرکت برق

تهران - ایرنا- دولت یونان روز شنبه اعلام کرد با استناد به حکم دادگاه مبنی بر غیرقانونی بودن اعتصاب کارکنان شرکت برق به این کارکنان دستور می دهد به اعتصاب خود پایان دهند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری فرانسه از آتن، کارکنان شرکت برق دولتی یونان به دلیل مخالفت با طرح های دولت به منظور فروش بخش هایی از شرکت دولتی برق این کشور از روز پنج شنبه اعتصاب کردند. به دلیل اعتصاب کارکنان شرکت دولتی برق یونان، هر روز یک ساعت برق در بخش های متفاوتی از این کشور قطع می شود.

بر پایه این گزارش، دولت یونان در بیانیه ای روز شنبه اعلام کرد : در پی تصمیم روز گذشته دادگاه مبنی بر اینکه اعتصاب غیرقانونی و نادرست است و دستور آن برای لزوم پایان دادن به اعتصاب، دولت از کارکنان در حال اعتصاب می خواهد فعالیت خود را از سر بگیرند.

همچنین بر اساس گزارش رویترز از آتن، مناطقی از شهرهای آتن و ˈتسالونیکیˈ دومین شهر بزرگ یونان با خطر قطع یک ساعتی برق از ساعت یک بعدازظهر روز پنج شنبه مواجه شدند بعد از اینکه کارکنان 13 ایستگاه برق دست از کار کشیدند.

خصوصی سازی بخش انرژی یونان یکی از پیش شرط های کلیدی دریافت وام 240 میلیارد یورویی این کشور از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول است، اما کارکنان شرکت دولتی برق و اتحادیه ها می گویند برق در حوزه خدمات عمومی است و باید تحت کنترل دولتی باشد.

نمایندگان مجلس یونان بررسی لایحه ای را اغاز کرده اند که به موجب آن دولت می تواند شرکت دولتی برق را تا سال 2015 با واگذاری 30 درصد از سهام این شرکت خصوصی کند.

ˈاستاماتیس ریلیاسˈ رییس بزرگ ترین اتحادیه کارگری در شرکت دولتی برق که 20 هزار نفر عضو ان هستند گفت: یک شرکت که بیش از 60 سال به رشد اقتصادی یونان کمک کرده است، چرا باید تقسیم و فروخته شود.

حزب چپ گرای ˈسیریزاˈ یونان به عنوان مهم ترین حزب مخالف که با دریافت وام از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول مخالف است از حمایت از این لایحه طفره رفته و اعلام کرده بود خصوصی سازی این شرکت قیمت ها را افزایش می دهد و به مردم یونان آسیب می رساند که درآمدهای شان در شش سال رکود به شدت کاهش یافته است.

با وجود این تلاش ها، ˈسوفیا ولتپسیˈ سخنگوی دولت گفت : اتحادیه ها نمی توانند برای کشور تصمیم بگیرند.

دولت یونان 51 درصد از سهم شرکت برق دولتی را در اختیار دارد که دو سوم از برق مورد نیاز کشور را تولید می کند و 100 درصد از بازار مصرف خانگی کشور را در اختیار دارد.

اروپام**9157 ** 1064
کد N375100