درخواست ائمه جمعه انگلیس برای عدم مشارکت مسلمانان در اقدامات تروریستی

بیش از صد تن از امامان جماعت انگلیس در نامه‌ای سرگشاده از مسلمانان این کشور خواستند به مردم سوریه و عراق از راه‌های امن و مسئولانه کمک کنند و وارد جنگ نشوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صد تن از ائمه جماعت انگلیس در نامه‌ای نوشته‌اند: در حالی که بحران در سوریه و عراق عمیق‌تر می‌شود، ما امضاکنندگان این نامه، هم‌صدا از مسلمانان انگلیس می‌خواهیم که در هیچ جنگ فرقه‌ای و اختلاف‌های منطقه‌ای درگیر نشوند.

در این نامه آمده است: رمضان، ماه رحمت، به ما ارزش وحدت و استقامت می‌آموزد و ما از جمعیت مسلمان بریتانیا می‌خواهیم که به تلاش‌های سخاوتمندانه و خستگی‌ناپذیر خود به حمایت از کسانی که در بحران سوریه و اتفاقات عراق آسیب دیده‌اند، ادامه دهند اما این کار را با روش امن و مسئولانه انجام دهند.

قاری محمد عاصم، یکی از امامان جماعت در لیدز انگلیس می‌گوید این گروه دور هم آمده‌اند تا پیام خیلی محکمی را به مسلمانان انگلیسی که قصد سفر به سوریه یا عراق دارند، بفرستند. وی می‌گوید این تنها وظیفه جمعیت مسلمان یا ائمه جماعت انگلیس نیست و سازمان‌های اطلاعاتی باید مطمئن شوند که جوانان انگلیسی به دست کسانی نیافتند که می‌خواهند با مقاصد سیاسی‌شان از آنها سوءاستفاده کنند.

جوانان انگلیسی عضو گروه‌های افراطی

پس از آنکه جوانان انگلیسی در ویدئوهای تبلیغاتی گروه داعش حاضر شدند، نگرانی در مورد مشارکت این جوانان در اعمال تروریستی بالا گرفته است. جوانان انگلیسی در ویدئوها از مردم دعوت می‌کنند تا به جهاد در سوریه و عراق بپیوندند. در یکی از این ویدئوها ریاض خان و ناصر متنع، دو جوان از اهالی ولز انگلیس دیده می‌شوند.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، ریاض خان که در مدرسه‌ای در کاردیف تحصیل کرده، در این فیلم دیده می‌شود که اسلحه‌ای را به دست گرفته و در کنار دوستش ناصر متنع نشسته است. ناصر متنع که برای تحصیل در رشته پزشکی از چهار دانشگاه در انگلیس پذیرش گرفته بود و برای خودش اسم ابو متنع الیمن را انتخاب کرده، در این ویدئوها دیگران را به پیوستن به جنگ در عراق و سوریه تشویق می‌کند.

انتهای پیام

کد N374976