سازمان‌دهندگان راهپیمایی اعتراضی هنگ‌کنگ دستگیر شدند

سیاسی

پلیس هنگ‌کنگ از دستگیری سازماندهندگان بزرگ‌ترین راهپیمایی حامی دموکراسی هنگ‌کنگ از زمان بازگشت این دولت شهر تحت امر چین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس هنگ‌کنگ اعلام کرده که این سازمان دهندگان باعث آشوب و ناآرامی در این دولت شهر شده‌اند.

پنج تن از اعضای جبهه حقوق بشر مدنی هنگ‌کنگ سه روز پس از برگزاری این راهپیمایی گسترده و اعتراضی دستگیر شدند.

در این راهپیمایی نیم میلیون تن از سکنه هنگ کنگ حضور داشتند و نارضایتی و خشم خود را از اقدامات گسترده دولت چین علیه این دولت شهر اعلام کردند.

جان سون یونگ، نماینده این گروه پس از آنکه دو تن از همقطارانش صبح جمعه در خانه‌هایشان توسط پلیس دستگیر شدند، گفت: با وجود آنکه راهپیمایی کاملا صلح آمیز برگزار شد پلیس آن‌ها را دستگیر کرده است و این تنها یک دلیل دارد و آن سرکوب سیاسی است.

اما ایکاروس وونگ، معاون نماینده گروه جبهه حقوق بشر مدنی هنگ کنگ به خبرگزاری فرانسه گفت: این سه تن به اتهام اختلال در انجام وظایف پلیس در جریان برگزاری این راهپیمایی گسترده و صلح آمیز دستگیر شدند.

یک قانونگذارهنگ کنگی نیز روز پنج شنبه یک لیوان شیشه‌ای پر از آب را به سمت لئونگ چون یینگ، مدیر اجرایی دولت شهر هنگ کنگ پرتاب کرد و نارضایتی خود را از اقدامات دولت پکن بر هنگ کنگ ابراز داشت.

نماینده این گروه حقوق بشری ادامه داد: مدیر اجرایی هنگ کنگ پس از حضور 500 هزار نفری ساکنان این دولت شهر در خیابانها نمی‌خواهد پاسخ ما را بدهد و دست به اقدام مناسب بزند. او تنها می‌خواهد سازمان دهندگان راهپیمایی‌ها را برای ایجاد ترس و وحشت در میان ساکنان این دولت شهر را مورد سرکوب قرار دهد.

در همین حال مقام‌های امنیتی هنگ کنگ 511 تن از متحصنان معترض را روز چهارشنبه و در پی راهپیمایی یک ژوئیه دستگیر کردند.

هنگ کنگ با توافقنامه امضا شده میان انگلیس و چین در سال 1997 از استعمار لندن خارج شده و زیر لوای دولت پکن بازگشت و یکی از مفاد این توافقنامه اعطای خودمختاری کامل به این دولت شهر است که تاکنون دولت پکن به آن عمل نکرده است.

انتهای پیام

کد N374821