سفیر سابق آمریکا: مسلح‌ کردن مخالفان سوری از منافع ملی آمریکاست

سوريه

سفیر سابق آمریکا در سوریه با تاکید بر لزوم مسلح کردن مخالفان سوری این اقدام را "منفعت ملی آمریکا" خواند و گفت: من در سال 2011 به مخالفان سوری هشدار دادم که آمریکا به نظام سوریه حمله نخواهد کرد اما آن‌ها باور نکردند.

سفیر سابق آمریکا در سوریه با تاکید بر لزوم مسلح کردن مخالفان سوری این اقدام را "منفعت ملی آمریکا" خواند و گفت: من در سال 2011 به مخالفان سوری هشدار دادم که آمریکا به نظام سوریه حمله نخواهد کرد اما آن‌ها باور نکردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه در مصاحبه با سایت شبکه العربیة با اشاره به سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با سی‌بی‌اس مبنی بر اینکه «دندانپزشکان، کشاورزان و مردم عادی سوریه» نمی‌توانند نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را سرنگون سازند، گفت: افسران و سربازانی که من آن‌ها را می‌شناختم هیچ یک دندانپزشک یا کشاورز نبودند، بلکه افسران و سربازانی بودند که از نظام جدا شده و تجربه کافی برای استفاده از سلاح‌های کشنده‌ای که ما به آن‌ها می‌دهیم، داشتند.

وی درخصوص اختلافاتش با دولت اوباما درخصوص پرونده سوریه تنها به این سخن اکتفا کرد: من نظر خودم را دارم. نظر من فرق می‌کند.

رابرت فورت خواهان مسلح کردن مخالفان سوری شده و این اقدام را یک اقدام واجب و "منفعت ملی آمریکا" خوانده و گفت: باید مشخص شود که چه کسانی از مخالفان مستحق دریافت این کمک‌ها هستند اما چالش‌هایی برای ارسال کمک‌ها به داخل سوریه وجود دارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اختصاص مبلغ 500 میلیون دلاری در بودجه سال قبل برای کمک به مخالفان سوری گفت: ارائه کمک‌ها مساله‌ای پیچیده و بلندمدتی است. یکی از دلایل اینکه آمریکایی‌ها در حمایت از مخالفان سوری تردید دارند این است که حمایت سیاسی وجود ندارد و آمریکایی‌ها تردید بسیاری نسبت به حمایت از مخالفان سوری دارند اما بدون اعمال فشار غیرممکن است بتوان مذاکرات واقعی با نظام سوریه برگزار کرد و مخالفان میانه‌رو نیازمند حمایت‌های مالی و مهمات و برخی از سلاح‌ها هستند.

رابرت فورت درگیری‌های کنونی را "جنگ سه‌جانبه" توصیف کرده و گفت: هیچ فردی نمی‌تواند بر دو طرف دیگر غلبه پیدا کند و این مساله من را وا می‌دارد تا تاکید کنم که ما باید به گروه‌های میانه‌رو کمک‌ها و حمایت‌هایی ارائه دهیم تا به نظام سوریه اعمال فشار بیشتری کرده تا این نظام به مذاکرات واقعی برگردد.

وی در پاسخ به این سوال که آمریکا چه بسا سوریه را به نفع ایران از دست داده باشد، عنوان داشت: این بحران پایان نیافته است و مخالفان مناطق را تحت کنترل خود دارند و نظام تاکنون موفق نشده است که تمام سوریه را تحت سیطره خود دربیاورد.

رابرت فورد با بیان اینکه عدم حمایت از مخالفان باعث شد برخی از افراد مسلح به داعش بپیوندند، گفت: من از قبل گفته بودم که اگر ما از دو سال قبل حمایت‌های مادی بیشتری ارائه می‌دادیم روند پیوستن جوانان به گروه‌های تندرو دشوارتر می‌شد.

وی در مصاحبه با العربیة اظهار کرد: من تلاش کردم که به دوستانم در میان مخالفان سوری در سال 2011 هشدار دهم که هیچ حمله‌ای از سوی آمریکا علیه نظام سوریه صورت نمی‌گیرد و من معتقدم که آن‌ها سخنان من را باور نکردند اما در واشنگتن دیدگاه‌ها فرق می‌کند و مقامات تجربه تلخ آمریکا در عراق را به یاد دارند.

وی افزود: شاید من باید در سال 2011 حمایت بیشتری از دوستانم در میان مخالفان سوری در برنامه‌ریزیشان برای گام‌های آتی به عمل می‌آوردم و آن‌ها باید درک می‌کردند که آمریکایی‌ها به صورت نظامی در سوریه مداخله نخواهند کرد.

انتهای پیام

کد N374803