درگیری‌های شدید در قدس پس از تشییع جسد نوجوان ربوده شده فلسطینی

سیاسی

در درگیری‌ها میان تظاهرکنندگان فلسطینی با نیروهای رژیم صهیونیستی در شهر قدس که همزمان با تشییع جنازه نوجوان ربوده شده فلسطینی رخ داد، 15 تن زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، این تظاهرات همزمان با تشییع جنازه محمد ابوخضیر، نوجوان فلسطینی رخ داد که شهرک‌نشین‌ها وی را به شهادت رسانده و جسدش را آتش زده بودند.

منابع پزشکی اعلام کردند که در جریان این درگیری‌ها 15 تظاهر کننده زخمی شدند و نیروهای رژیم صهیونیستی پاسخ پرتاب سنگ‌ها را با گاز اشک‌آور، بمب‌های صوتی و گلوله پلاستیکی در چندین منطقه در قدس دادند.

پیش‌تر هزاران فلسطینی در منطقه شعفاط پس از اقامه نماز جمعه برای تشییع جنازه ابوخضیر 16 ساله جمع شده بودند اما نیروهای رژیم صهیونیستی از صبح ورودی‌های شهر را بسته و تعداد بسیاری از آنها برای جلوگیری از وقوع درگیری‌ها مستقر شده بودند.

تشییع کنندگان جسد این نوجوان فلسطینی شعار "انتفاضه، انتفاضه" را سر داده و خواهان اعلام انتفاضه جدیدی علیه رژیم صهیونیستی شدند.

اما خبرگزاری رویترز، به نقل از مسئولان فلسطینی گزارش داد که آنها در تلاش هستند تا اوضاع را آرام ساخته و مانع از وقوع انتفاضه دیگری شوند و تلاش خواهند کرد برای بحرانی که با مفقود شدن سه شهرک‌نشین در 13 ماه گذشته آغاز شد به راه‌حلی دست یابند.

از سوی دیگر، بیش از 8 هزار فلسطینی به دلیل موانعی که نیروهای رژیم صهیونیستی ایجاد کرده بودند نتوانستند اولین نماز جمعه در ماه رمضان را در مسجد الاقصی اقامه کنند چرا که پلیس رژیم صهیونیستی تنها به مردان بالای 50 سال اجازه ورود به مسجدالاقصی از قدس و کرانه باختری را می‌داد.

همچنین تنها به زنانی که سنشان بیش از 40 سال بود اجازه داده شد تا از کرانه باختری وارد قدس شوند.

ساکنان الخلیل نیز نتوانستند در مسجد الاقصی نماز اقامه کنند.

پلیس رژیم صهیونیستی اعلام کرد، زمانی که جوانان فلسطینی تلاش کردند تا برای اقامه نماز وارد مسجد الاقصی شوند، درگیری‌هایی در منطقه راس العامود، در قدس شرقی و در نزدیکی یکی از درهای مسجدالاقصی به وقوع پیوست.

این درگیری‌ها میان نمازگزاران و نیروهای رژیم صهیونیستی با پایان نماز جمعه به بیش‌تر مناطق کشیده شد و چندین جوان بر اثر اصابت گلوله پلاستیکی در اطراف مسجد راس العامود زخمی شدند.

در همین حال، درگیری‌هایی در منطقه وادی الجوز، در نزدیکی دیوارهای قدس به وقوع پیوست که جوانان در جریان آن خیابان اصلی را بستند، همچنین درگیری‌هایی در مناطق العیسویه در مرکز این شهر و سلوان واقع در جنوب الاقصی و عناتا و الرام و قلندیا در شمال قدس و همچنین در دو منطقه العیزریه و الو دیس، جنوب شرق قدس به وقوع پیوست که در اثر آن چندین تن زخمی شدند.

در همین راستا، پس از حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها در منطقه صوریف در شمال غرب الخلیل 9 فلسطینی زخمی شدند که دو تن از آنها به دلیل گلوله جنگی بود.

انتهای پیام

کد N374790