تحقق کاهش جرائم مربوط به مواد مخدر با گرایش زندانیان به اشتغال

پيشگيري از وقوع جرم

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه در حال حاضر اکثر زندانیان کشور به دلیل موضوع مواد مخدر در زندان هستند و قوه قضائیه در رابطه با اشتغال زندانیان برنامه‌هایی در دستور کار دارد، گفت: کاهش جرائم مربوط به مواد مخدر با گرایش زندانیان به اشتغال تولیدی محقق می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی امیری در رابطه با رویکرد اجتماعی مبارزه با مواد مخدر و نقشی که قوه قضائیه در تحقق این رویکرد دارد گفت: بحث مبارزه با مواد مخدر از مقوله‌هایی است که ما هم پیگیر آن هستیم؛ چرا که ابتلاء به مواد مخدر چه در حوزه تولید و چه توزیع ریشه بسیاری از جرائم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه اگر به موضوع مواد مخدر به شکل جامع پرداخته شود، اثرات موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد داشت، افزود: قوه قضائیه مواجهه اجتماعی با آسیب های جامعه را در دستور کار دارد.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تاکید بر اینکه قوه قضائیه با رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، همراهی دارد، اظهار کرد: در صورتی که همه افراد جامعه در مبارزه با معضل مواد مخدر و اعتیاد نقش داشته باشند، ان شاء الله شاهد کاهش نرخ ابتلاء به مواد مخدر و عوارض مرتبط با آن هستیم.

امیری ادامه داد: در رابطه با افزایش آگاهی بخشی عمومی و ارتقاء دانش حقوقی جامعه از جمله در حوزه مواد مخدر در قوه قضائیه اقداماتی در دست کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه برای آموزش خانواده‌ها و شهروندان به منظور پرهیز از گرایش به مواد مخدر و آسیب های ناشی از آن، گام‌هایی توسط قوه قضائیه برداشته شده است، افزود: در قانون پنجم توسعه صدا و سیما، آموزش و پرورش و سایر نهادهای آموزشی مکلف شده‌اند در حوزه مبارزه با مواد مخدر اقداماتی را انجام دهند.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بیان کرد: به عنوان یک مطالبه جدی می‌خواهیم در حوزه آگاهی‌بخشی عمومی همه کار کنند و یکی از ساز و کارها، مشارکت رسانه‌های مکتوب، دیداری، شنیداری و مجازی در اجتماعی کردن، دغدغه مواجهه صحیح با آسیب‌های اجتماعی به ویژه مواد مخدر است که در این خصوص باید همه همکاری حداکثری داشته باشند.

امیری تصریح کرد: رویکرد پیشگیری از جرم باید به عنوان یک رویکرد اولویت‌دار مورد توجه همه بخش‌ها علاوه بر قوه قضائیه مثل قوه مجریه و مقننه و دستگاه‌های دیگر باشد و ما ایجاد هماهنگی و تعامل فرابخشی را در دستور کار قوه قضائیه داریم و بخش مردمی را در پیشگیری از وقوع جرم نیز در دستور کار قرار می‌دهیم؛ چراکه اجتماعی کردن مواجهه با آسیب‌های اجتماعی یک راهبرد موثر است.

امیری اظهار کرد: تاکنون به مسئله پیشگیری از جرم کمتر پرداخته‌ایم و الحمدلله امروز فرهنگ پیشگیری در سطح دستگاه‌های حاکمیتی تقریبا عمومیت پیدا کرده است و باید آن را ترویج دهیم و در همایش قوه قضائیه نیز روسای سه قوه بحث پیشگیری را مورد توجه قرار دادند و مقام معظم رهبری نیز به یک اولویت به آن نگاه می‌کند و باید به جای تمرکز روی حوزه دادرسی به حوزه پیشگیری بپردازیم و در جایی که پیشگیری جواب نمی‌دهد باید بحث برخورد را مورد توجه قرار دهیم.

این مقام مسئول در قوه قضائیه در رابطه با اشتغال زندانیان و ارتباط آن با کاهش جرائم به ویژه جرائم مربوط به مواد مخدر بیان کرد: در معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برنامه‌ای را در این رابطه شروع کرده‌ایم و برای اشتغال زندانی پس از آزادی برنامه‌هایی به صورت طرح اجرا شده است.

امیری تاکید کرد: اشتغال نه تنها در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش بسیاری پررنگی دارد بلکه توجه به این موضوع یک ضرورت است و یکی از اولویت‌های نظام نیز به‌شمار می‌رود.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: در حال حاضر اکثر زندانیان کشور به دلیل موضوع مواد مخدر در زندان هستند و قوه قضائیه در رابطه با اشتغال زندانیان برنامه هایی دارد و به صورت جدی پیگیر این موضوع است.

وی پایان خاطرنشان کرد: هرچه گرایش زندانیانیان را به سمت اشتغال واقعی و تولیدی ببریم، جرائم به ویژه جرائم مرتبط با مواد مخدر کاهش می‌یابد.

انتهای پیام

کد N374579