یک کارشناس:

آموزه‌های دینی با تقویت حس حقیقت‌جویی و کنجکاوی القاء شود

كردستان,دين

یک کارشناس علوم تربیتی در کردستان گفت: باید تلاش کرد تا با تقویت حس کنجکاوی و حس حقیقت‌جویی کودک، او را نسبت به زیبایی‌های دین و دینداری تشویق کرد.

یک کارشناس علوم تربیتی در کردستان گفت: باید تلاش کرد تا با تقویت حس کنجکاوی و حس حقیقت‌جویی کودک، او را نسبت به زیبایی‌های دین و دینداری تشویق کرد.

ثریا زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، با اشاره به اینکه تربیت دینی باید همراه با پرورش حس دینی باشد، اظهار کرد: زمانی که حس دینی در کودک ایجاد نشود مانع خودانگیختگی او خواهد شد.

وی افزود: اگر جذبه قلبی و آماده‌سازی روانی برای پذیرش دین در کودک ایجاد نشود آموزش صرف مطالب دینی بی‌نتیجه خواهد بود.

این کارشناس علوم تربیتی با ذکر این نکته که مربیان نیز تأثیر عمیقی در یادگیری آموزه‌های دینی کودکان دارند، گفت: یک مربی باید با تقویت حس کنجکاوی و حس حقیقت‌جویی کودک، او را نسبت به زیبایی‌های دین و دینداری تشویق کند.

وی با اعلام اینکه تربیت دینی یک فرآیند اکتشافی است، تصریح کرد: دین با یک پذیرش درونی موجب برانگیختن شوق و رغبت به خدا پرستی می‌شود.

زارعی با بیان اینکه فطرت هر شخص او را به سمت عبادت رهنمود می‌کند، ادامه داد: حس دینی اساساً در طبیعت و سرشت آدمی وجود دارد، لذا باید تلاش کرد تا با فراهم‌سازی زمینه‌های روانی و عاطفی لازم بدون تقلید، تحمیل و یا تلقین آن را آموزش داد.

وی با اشاره به اینکه باید در مورد مسائل دینی زمینه کنکاش و کنجکاوی را برای کودک فراهم ساخت، خاطرنشان کرد: والدین و مربیان باید زمینه‌سازی غیرمستقیم و فعال را برای کودک فراهم سازند تا بتواند از این طریق به حس دین‌جویی فطری و حقیقت‌یابی دست پیدا کند.

این کارشناس علوم‌تربیتی در پایان با تأکید بر اینکه ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تحقق این مهم است، یادآور شد: در سیره انبیاء و آموزه‌های دینی و همچنین سخن بزرگان بر تربیت دینی و پرورش نیروی عشق‌ورزی و معرفت نسبت به خالق هستی به شیوه‌های شناختی از طریق قلب و عمل تأکید شده است.

انتهای پیام

کد N374570