یاکونین: ایران شریک ارزشمند روسیه در زمینه همکاری های ریلی است

حمل و نقل ریلی

مسکو- ایرنا- الکساندر یاکونین مدیر عامل راه آهن دولتی روسیه از ایران به عنوان یکی از مهمترین شرکای کشورش در زمینه همکاری های ریلی یاد و بر ضرورت تلاش برای تسریع در زمینه نهایی کردن موافقت نامه های همکاری دو کشور در این حوزه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، یاکونین روز شنبه در دیدار هیاتی از مقام های شرکت راه آهن کشورمان و نمایندگان کمیسیون عمران مجلس در مسکو ابراز امیدواری کرد دو کشور بتوانند از فرصت های موجود برای نهایی کردن پروژه های ریلی میان دو کشور استفاده کنند.

وی با اشاره به فضای موجود بین المللی خواستار امضا و اجرای هر چه سریعتر اسناد مهم اقتصادی میان دو کشور شد.

احمد خدایی قائم مقام شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با ارایه گزارشی از روند مذاکرات و نتایج آن میان دو کشور اظهار داشت : با جدیتی که در مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد امیدواریم طرفین بتوانند در یک ماه آینده قرارداد پروژه برقی کردن راه آهن گرمسار به اینچه برون را نهایی کنند.

مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این دیدار با برشمردن اهمیت همکاری های دو کشور در زمینه ریلی و اتصال راه آهن های دو کشور که باعث تکمیل کریدور شمال به جنوب خواهد شد، اظهار داشت: تغییر و ایجاد فضای جدید سیاسی در ایران فرصت مناسبی برای تعمیق روابط و تعریف پروژه های مهم اقتصادی به خصوص ریلی شده است.

وی افزود: رایزنی و تبادل نظر میان روسای هیات های ایرانی و مقام های روسیه در جریان است و اسناد مهم اقتصادی با پیگیری های مستمر و جدیتی که در اراده رهبران دو کشور وجود دارد در آینده نزدیک نهایی و به مرحله اجرا درخواهد آمد.

در راستای گسترش همکاری های ریلی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه هیاتی متشکل از مقام های شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اواخرهفته گذشته وارد مسکو شد.

هیات ایرانی در این سفر با مدیران شرکت راه آهن و پارلمان روسیه ملاقات و همچنین از برخی از مراکز مرتبط با صنعت ریلی این کشور بازدید کرد.

طرح برقی کردن راه آهن گرمسار به اینچه برون از جمله مهمترین موضوعات دستور کار طرفین بود که پس از سه روز مذاکرات فشرده، دو طرف یک یادداشت تفاهم متضمن جدول و برنامه فنی احداث راه آهن مذکور را به امضا رساندند.

راه آهن روسیه با داشتن 82.5 هزار کیلومتر خط ریلی که 43.3 هزار کیلومتر آن برقی است سهم 30 درصدی از جابجایی مسافر در سیستم حمل و نقل روسیه را به خود اختصاص داده است.

اروپام/518 ** 1064
کد N374480