طیب نیا بخاطر وام ازدواج جوانان به مجلس می رود

وزیر اقتصاد,ازدواج

تهران - ایرنا - علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی برای پاسخگویی به سوال نماینده اراک درباره علت تخصیص نیافتن وام ازدواج جوانان از سوی بانک ها در صحن مجلس حضور می یابد.

سوال محمدحسن آصفری نماینده اراک در دستور کار روز سه شنبه این هفته (17 تیر ماه) مجلس قرار دارد. وی درباره محتوای این سوال به خبرنگار ایرنا گفت: توضیحات وزیر اقتصاد درباره علت پرداخت نشدن این وام از سوی بانک ها به جوانان متقاضی قانع کننده نبوده است و به همین خاطر سوال به صحن مجلس ارجاع شد.

وی با بیان این که بسیاری از مراجعان به نمایندگان در حوزه های انتخابیه از پرداخت نشدن وام ازدواج گلایه دارند، اظهار داشت: هرچند مبلغ این وام ناچیز است اما می تواند گره گشای برخی از مشکلات جوانان در مسیر ازدواج و تشکیل خانواده باشد.

به گزارش ایرنا، تخصیص نیافتن وام ازدواج جوانان از سوی بانک ها در هفته های اخیر موضوع تذکر بسیاری از نمایندگان مجلس است و آنان خواهان تسریع در پرداخت این وام هستند.

به گفته علی کائیدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، 11 میلیون زوج آماده ازدواج هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی از جمله مخارج مربوط به ازدواج نمی توانند زندگی مشترک خودشان را آغاز کنند.

کائیدی با یادآوری این که 1.5 میلیون جوان متقاضی دریافت وام ازدواج هستند، افزود: دریافت وام ازدواج درحالی به کابوس جوانان تبدیل شده است که هر از چندگاهی خبری درباره اختلاس های چند هزار میلیاردی در بانک ها شنیده می شود.

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی نیز به تازگی درباره مشکل بانک ها برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج گفته است: پرداخت یارانه برای این بخش نیازمند تامین آن است که در حقیقت این بخش می تواند بودجه باشد، اما بحث این است که بتوانیم این مشکل را از طریقی حل و فصل کنیم.

وی تاکید کرد: یکی از راه ها این است که از بانک ها تسهیلات دریافت کنیم که این تسهیلات قرض الحسنه نیست اما بانک ها باید نرخ های کمتری را اعمال کنند و مابه التفاوتی از بودجه برای آن در نظر گرفته شود که بانک مرکزی هم اکنون در حال پیگیری این پیشنهاد است.

سیام**2025 ** 1418
کد N374451