کاشفی: اقدام به تشکیل کمیته اجرایی خانه احزاب، مدنی و حقوقی نیست

رئیس خانه احزاب، اقدام برخی برای تشکیل کمیته اجرایی خانه احزاب را در شرایط حاضر به دور از کار مدنی و حقوقی دانست و گفت: خانه احزاب هم‌اکنون وجود دارد؛ با این حال وقتی عده‌ای می‌خواهند چنین عمل کنند، معلوم می‌شود که به دنبال سیاست‌هایی هستند که وزارت کشور دولت آقای احمدی‌نژاد آن را دنبال می‌کرد.

حسین کاشفی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در واکنش به اقدام برخی فعالان سیاسی مبنی بر تشکیل کمیته اجرایی خانه احزاب، با بیان اینکه "چنین اقدامی محلی از اعراب ندارد"، به تشریح اتفاقات رخ داده در خانه احزاب پرداخت و گفت: آخرین مجمع عمومی خانه احزاب در سال 88 برگزار شد و وقتی شورای مرکزی در سال 90 به دنبال برگزاری مجمع عمومی بود و می‌خواست انتخابات دوره ششم را برگزار کند مسئولان وزارت کشور متأسفانه با کار غیراخلاقی که با شئون اداری و مدنی مطابقت نداشت، قفل دفتر خانه احزاب را عوض کردند و اسناد و مدارک را بردند.

وی افزود: پس از این موضوع و با پیگیری‌هایی که انجام شد، افرادی به عنوان نماینده خانه احزاب با معاون سیاسی وقت وزارت کشور دیدار داشتند و تقاضای عودت اسناد و مدارک را درخواست کردند. این موضوع به نتیجه نرسید تا اینکه سال 92 انتخابات برگزار شد و با پس از آن با مسئولان فعلی کشور مکاتبات لازم را انجام دادیم و امیدواریم اسناد و مدارک خانه احزاب به ما برگردانده شود.

کاشفی خاطرنشان کرد: در حالی که انتظار می‌رفت وزارت کشور دولت آقای روحانی که قانونمند است و روش‌های قانون‌ستیزی را برنمی‌تابد این اسناد و مدارک را در اختیار بگذارد، اما متأسفانه مدارک به خانه احزاب عودت داده نشده ولی ما کماکان از طریق مسئولان و دولت این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه "اقدام برخی مبنی بر کمیته اجرایی خانه احزاب در حال حاضر به دور از کار مدنی و حقوقی است"، گفت: خانه احزاب هم‌ اکنون وجود دارد با این حال وقتی عده‌ای می‌خواهند چنین عمل کنند معلوم می‌شود که به دنبال سیاست‌هایی هستند که وزارت کشور دولت آقای احمدی‌نژاد آن را دنبال می‌کرد.

اینفعال سیاسی با تأکید بر اینکه "وضعیت اساسنامه خانه احزاب کاملاً روشن است"، اظهار کرد: در خود اساسنامه مواردی پیش‌بینی شده مبنی بر اینکه اگر شورای مرکزی خانه احزاب تعلل داشت و نمی‌خواست نسبت به برگزاری مجمع اقدام کند و دو سوم اعضا تقاضا داشته باشند، می‌توانند شورای مرکزی را مجاب کنند تا نسبت به برگزاری مجمع اقدام کنند. حال هم‌اکنون همه می‌دانند که ما در این مدت چند بار مصاحبه کردیم و گفتیم که ما می‌خواهیم مجمع برگزاری کنیم اما نمی‌گذارند.

وی در ادامه اظهار کرد: خانه احزاب متعلق به گروه خاصی نیست ولی همه احزاب عضو در آن سهیم اند و بین اصلاح طلب و اصول گرا فرقی وجود ندارد چرا که خانه احزاب یک نهاد سیاسی نیست. بلکه یک نهاد مدنی قلمداد می شود حال اینکه عده گهگاه می گویند خانه احزاب تبدیل به نهاد سیاسی شده است بدون اینکه مصادیقی داشته باشند این حرف را می زنند.

کاشفی در ادامه گفت هم اکنون خانه احزاب در دفاتر احزاب عضو جلسات خود را تشکیل می دهد و هفته گذشته نیز جلسه داشت و نسبت بر برگزاری مجمع نیز پیگیری های لازم را انجام می دهد . من فکر نمی کنم در کشور کسی باشد که نداند شورای مرکزی خانه احزاب به دنبال برگزاری مجمع عمومی بوده ولی برای امکان فراهم نشده است.

وی که در واپسین دوره فعالیت خانه احزاب به عنوان رئیس آن فعالیت می کرد، خاطر نشان کرد: به جای اینکه برخی دوستان راههای غیراساس نامه ای و تفرقه آمیز را دنبال کنند بدانند که ما امروز به همکاری و تعامل نیاز داریم و باید دور هم بنشینیم و با ارائه نظرات به پیش برد امور کمک کنیم.

کاشفی همچنین در همین راستا اظهار کرد: بعد از دوره سوم خانه احزاب در زمان مرحوم عسگراولادی و مهندس بهزاد نبوی عده ای از کسانی که انتخاب نشده بودند مسائلی را مطرح کرده بودند که ما در راستای ایجاد تعاملات بیشتر و برای اینکه افراد بیشتری از دوستان اصول گرا در شورای مرکزی قرار بگیرند تعداد اعضای شورای مرکزی از 15 نفر به 21 نفر افزایش دادیم که بر اساس آن مجمع چهارم و پنجم برگزار شد.

وی همچنین گفت: اگرچه در آن زمان برخی این موضوع را قبول نداشتند که به هر حال در یک انتخابات برخی رأی می آورند و برخی رأی نمی آورند و پذیرش کار جمعی و دموکراسی برای این دسته از افراد جا نیفتاده بود باز ما موضوع مورد رسیدگی قرار دادیم تا جای هیچ جای شک و شبهه ای باقی نماند.

کاشفی با ابراز امیدواری از اینکه پیگیری های حقوقی انجام شده با مسئولان وزارت کشور دولت کنونی در این رابطه به ثمر برسد گفت : از دولتی که خود را قانونمدار می دارد انتظار می رود که با دولتی که آن اسناد و مدارک را از ما گرفت تفاوت داشته باشد و همان را ه را ادامه ندهد و بر همان طبل نکوبد تا اینکه ما بتوانیم مجمع عمومی را برگزار کنیم

این فعال سیاسی در پایان گفت: طبیعی است برای برگزاری مجمع هم از دوستان اصول گرا و هم اصلاح طلب دعوت می شود تا طی یک کمیته مشترک دراین راستا اقدام کنند.

انتهای پیام

کد N373907