چین خواستار تقویت همبستگی در عراق شد

عراق

پکن - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به درخواست رییس اقلیم کردستان عراق از پارلمان منطقه ای این اقلیم برای برگزاری همه پرسی استقلال، از مبارزه دولت عراق با تروریست های تکفیری داعش حمایت کرد و خواستار تقویت همبستگی برای پیشبرد روند آشتی سیاسی در عراق شد.

به گزارش ایرنا، ˈهونگ لیˈ سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت پکن از تسریع در روند بازسازی و تحقق آشتی ملی عراق پشتیبانی کرده و از تلاش های دولت این کشور برای مبارزه با تروریسم پشتیبانی می کند.

ˈمسعود بارزانیˈ رییس اقلیم کردستان عراق از پارلمان منطقه ای این اقلیم خواسته مقدمات برگزاری همه پرسی درباره استقلال را فراهم کند. از سوی دیگر گروه تروریستی تکفیری که خود را ˈدولت اسلامی در عراق و شامˈ (داعش) می خواند، همزمان با نخستین روز ماه مبارک رمضان، اعلام کرد در محدوده عراق و سوریه ˈخلافت اسلامیˈ تشکیل داده است.

به نوشته روز شنبه تارنمای روزنامه ˈمردمˈ ارگان حزب حاکم چین، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در واکنش به این تحولات عراق، گفت: چین از استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی عراق پشتیبانی کرده و از تسریع روند بازسازی و تحقق آشتی ملی و تلاش های دولت عراق برای مبارزه با تروریسم حمایت می کند.

وی گفت: گروه های مختلف عراق باید با تقویت همبستگی برای پیشبرد روند آشتی سیاسی و بازسازی اقتصاد این کشور تلاش کنند.

ˈˈنوری المالکیˈ نخست وزیر عراق در پی فشارهای وارده بر وی، مقابله با تروریسم و حفظ یکپارچگی کشور را از اولویت های فعلی خود خواند و قبایل و عشایری را که علیه دولت اقدام کردند، مشمول عفو عمومی قرار داد.

وی روز گذشته در واکنش به فشارهای فزاینده داخلی وخارجی برای کناره گیری تاکید کرد که از تلاش برای احراز سمت نخست وزیری برای سومین دوره دست نخواهد کشید .

آساق**1611
کد N373894