سیاستمدار سابق اسپانیایی :ایران باید در صلح و ثبات عراق نقش داشته باشد

اسپانیا,ایران

مادرید- ایرنا- ˈگوستاوو مورالسˈ سیاستمدار سابق و روزنامه نگار اسپانیایی معتقد است که ایران باید به عراق در داشتن صلح و ثبات کمک کند و آمریکا از دخالت در منطقه و دسیسه چینی ها خودداری نماید.

مورالس در گفتگو با خبرنگار ایرنا در مادرید گفت :ایران باید به عراق کمک کند، زیرا عراقی ها برادران مسلمان ایران هستند هرچند که فارس نیستند.

وی خاطرنشان کرد که نزدیکی بین تهران و بغداد ، زخم های 8 سال جنگ تحمیلی را التیام می بخشد و به برقراری ثبات و صلح در کشور بین النهرین کمک می کند.

وی معتقد است که پهباد های ایرانی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو دارایی خوبی هستند که ایران می تواند به همسایه غربی خود برای مقابله با پیشروی وحشیانه شورشیان سلفی ارائه دهد.

مورالس تصریح کرد :بسیار خوب می شد که غرب به یاد بیاورد که رفتار سلفی های افراطی با مسیحیان چگونه است و ببینند که وضعیت مسیحیان در ایران چگونه است جایی که قانون اساسی ، حتی به آنها نمایندگی در مجلس را می دهد .

سیاستمدار سابق اسپانیایی در این مورد که آیا آمریکا باید وارد جنگ با داعش شود یا خیر گفت : آمریکا باید از تامین مالی ، تعلیم ، مسلح کردن و مشاوره دادن به گروه های سلفی که به اقدامات تروریستی در تونس ، لیبی و مصر ، سوریه و عراق دست می زنند، پرهیز کند.

وی افزود :آمریکا ، گروه های سلفی در سوریه را تامین کرد و اکنون آنها در عراق و بر ضرر آمریکا عمل می کنند. واشنگتن نمی تواند ماجراجویی جدید نظامی در خاورمیانه را آغاز کند .

مورالس خاطرنشان کرد :تهاجم داعش در عراق، کاخ سفید را شگفت زده و اوباما را مجبور به درگیر شدن در این مساله کرده است،جنگی که به عنوان سناتور با آن مخالفت کرد و اکنون آن را از دوران دولت جمهوری خواه ˈجورج بوشˈ به ارث برده است.

روزنامه نگار اسپانیایی ادامه داد :اوباما فکر می کرد که در سال 2011 میلادی و با خارج شدن نیروهای آمریکایی ، عراق را در ثبات قرار داده است .

اروپام **1234**1917
کد N373779