فرستاده سازمان ملل به بغداد: عراق با خطر آشوب شبیه سوریه روبه‌رو است

سیاسی

فرستاده سازمان ملل به بغداد در مصاحبه‌ای گفت: عراق با خطر دچار شدن به آشوبی نظیر سوریه در صورتی که طبقه سیاسی این کشور نتواند بر سر یک دولت متحد توافق کند، روبه‌رو است.

فرستاده سازمان ملل به بغداد در مصاحبه‌ای گفت: عراق با خطر دچار شدن به آشوبی نظیر سوریه در صورتی که طبقه سیاسی این کشور نتواند بر سر یک دولت متحد توافق کند، روبه‌رو است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیکولای ملادنوف، فرستاده سازمان ملل به بغداد در مصاحبه‌ای با این خبرگزاری از رهبران عراق خواست تا یک فرآیند سیاسی را که شامل انتخاب یک رئیس پارلمان، یک رئیس جمهور و نهایتا یک نخست وزیر می‌شود، ادامه دهند.

وی در عین حال پذیرفت که تنشها در عراق بدتر از تنش‌ها در زمان اوج درگیری‌های تمام عیار فرقه‌ای در سال 2006 این کشور است.

ملادنوف در این مصاحبه که از محل دفتر خود در شهر بغداد انجام داد، گفت: اگر عراق به فرآیند سیاسی اساسی خود ادامه ندهد، جایگزین آن چه خواهد بود؟ این کشور با خطر فرو رفتن در آشوبی نظیر سوریه روبرو است و این چیزی است که مردم نیاز است که واقعا بسیار سریع درک کنند.

ملادنوف که وزیر دفاع و امور خارجه سابق بلغارستان بوده، تاکید کرد: اگر رهبران عراق به فرایند سیاسی جا افتاده‌ای پایبند نباشند، آنها در وضعیتی ناشناخته قرار خواهند گرفت.

ملادنوف خاطرنشان ساخت: عراق هرگز مشابه وضعیت قبل از تصرف موصل نخواهد شد. به هیچ وجه این کشور نمی‌تواند مثل قبل شود.

ملادنوف همچنین در سخنانی خطاب به سیاستمداران عراق گفت: وضعیت هشدارآمیز است بنابراین شما باید اختلافات و بلندپروازی‌های شخصی خود را کنار بگذارید، برای رسیدگی به آنها نیز زمان وجود خواهد داشت. اکنون زمان آن است که شما مشخص کنید چطور کشورتان را نجات دهید.

این اظهارات فرستاده سازمان ملل به عراق چند روز پس از افتتاحیه پرمناقشه پارلمان عراق به دنبال انتخابات ماه آوریل ایراد می‌شود. در این افتتاحیه چند نماینده یکدیگر را تهدید کرده و چند نماینده نیز از مجلس خارج شدند و نسبت به قوانین اصلی سردرگمی بوجود آمد. این نشست در پایان بدون انتخاب رئیس پارلمان و با برنامه برای نشست جدید در هشت ژوئیه به پایان رسید.

ملادنوف در انتها گفت: آنها باید درک کنند که ضرب الاجل هشت ژوئیه واقعا یک ضرب الاجل است.

انتهای پیام

کد N373298