روسیه خواستار آغاز مذاکرات مستقیم دولت اوکراین و جدایی طلبان برای برقراری آتش بس شد

روسیه,آتش بس

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواستار آغاز فوری مذاکرات مستقیم میان سران جدایی طلبان و دولت اوکراین برای برقراری آتش بس در مناطق جنوب و شرق این کشور شد.

به گزارش ایرنا به نقل از اطلاعیه روز جمعه وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف در جمع خبرنگاران با انتقاد از رویکرد کی یف گفت: متاسفانه سران کنونی اوکراین هیچ یک از توافقنامه های بین المللی برای حل بحران این کشور را اجرا نکرده اند.

وی افزود: آنها این رفتار خود را زمانی که مخالف حکومت سابق اوکراین بودند آغاز کرده و موافقت نامه مورخه 21فوریه با ویکتور یانوکوویچ (رییس جمهوری مخلوع اوکراین) را که به امضای وزرای خارجه لهستان ،فرانسه و آلمان هم رسیده بود اجرا نکردند.

لاوروف گفت: آنها بجای تشکیل دولت سازش ملی، بلافاصله حکومت اوکراین را سرنگون کردند و ˈدولت پیروزمندانˈ را تشکیل دادند.

وی ادامه داد: دولت اوکراین موافقتنامه 17 آوریل ژنو را هم که با شرکت وزرای خارجه روسیه، آمریکا، اوکراین و نماینده سیاسی اتحادیه اروپا امضا شده بود اجرا نکرد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآوری کرد: در این موافقتنامه ،آغاز مذاکرات ملی با شرکت نمایندگان تمام مناطق اوکراین پیش بینی شده بود.

لاوروف گفت: تلاش کردیم تا بیانیه ای را در شورای امنیت برای الزام اجرای موافقتنامه 17 آوریل ژنو به تصویب برسانیم اما شرکای غربی با این اقدام مخالفت کردند.

وی اضافه کرد: برای اجرای بیانیه چهارجانبه برلین که اخیرا با شرکت وزیران خارجه روسیه، آمریکا، آلمان و اوکراین صادر شد، کشورهای غربی باید پیش بیفتند و مقامهای کی یف را ملزم به اجرای این سند کنند.

لاوروف بر ضرورت تشکیل گروه تماس در اوکراین برای کسب توافق دوجانبه میان دولت این کشور و سران جدایی طلبان به منظور برقراری آتش بس تاکید کرد.

لاوروف با انتقاد از رفتار دولت اوکراین که آتش بس را برای چند روز و همراه با اولتیماتوم برای خلع سلاح شبه نظامیان اعلام کرده بود، اظهار داشت: این گونه رفتار غیرقابل قبول است و به آتش بس پایدار منجر نمی شود.

وزیر خارجه روسیه گفت: هیچکس بطور یکجانبه و از ترس نابودی سلاح خود را زمین نمی گذارد.

وی افزود: در بیانیه برلین هم عکس این رفتار قید شده است و مطابق آن باید آتش بس از طریق توافق دوجانبه برقرار شود.

لاوروف ادامه داد: خواهان برگزاری دیدارهای دوجانبه نمایندگان دولت اوکراین و مناطق جنوب و شرق این کشور هستیم.

وی با بیان این که نمایندگان مناطق جنوب و شرق اوکراین آمادگی خود را برای چنین دیداری اعلام کرده اند، اظهار داشت: نوبت شرکای غربی است که مقامهای اوکراینی را برای برگزاری این دیدار و تعیین مکانی قابل قبول برای برگزاری آن متقاعد کنند.

لاوروف با اشاره به درگیریهای شدید در مناطق لوهانسک و دونتسک و نیز خطری که برای نمایندگان جدایی طلبان در بقیه مناطق اوکراین وجود دارد، گفت: برای برگزاری دیدار سران مناطق جنوب و شرق اوکراین با مقامهای این کشور نیاز به توقف اقدامات مسلحانه وجود دارد و کی یف و رییس جمهوری اوکراین باید در این مورد تصمیم گیری کند.

اروپام/2242**۵۱۸ * 1446*
کد N373196