سخنگوی کاخ سفید: بغداد سریعا دولت جدید را تشکیل دهد

سیاسی

کاخ سفید اعلام کرد، گروه دولت اسلامی شام و عراق موسوم به داعش که کنترل بخشی از عراق و سوریه را به دست گرفته، تهدید امنیتی جدی برای عراق و رهبری این کشور محسوب می‌شود و بغداد باید سریعا یک دولت جدید را در کشور تشکیل دهد تا با این تهدید مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: روند تشکیل دولت جدید در عراق آنچنان که باید در حال صورت گرفتن نیست. زمان، مهمترین مسئله در حال حاضر است چرا که داعش تهدید جدی امنیتی برای منطقه محسوب می‌شود و در صورت عدم مقابله با این گروه تروریستی دیگر نمی‌توان با آن به خوبی مقابله کرد.

وی افزود: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان به این دلیل رهبری سیاسی عراق را تحت فشار قرار داده‌اند که او باید اقدام مناسب را در تشکل دولت جدید انجام داده و در غیر این صورت با تهدید جدی از جانب این گروه تروریستی مواجه خواهد شد و سایر کشورهای همسایه را نیز با این خطر مواجه می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: زمانی که دولت جدید عراق تشکیل شود باید اقدامات مناسبی را انجام دهد تا هر یک از شهروندان عراقی بتوانند آینده‌ خوبی را داشته باشند و این روند تنها زمانی صورت می‌گیرد که دولت جدید عراق بتواند با داعش مقابله کند.

جاش ارنست گفت: برای مقابله با تهدیدهای گروه تروریستی داعش، نیروهای امنیتی عراق باید تقویت شوند و اختلافات در این کشور باید از میان برود و نیروهای امنیتی و رهبری سیاسی عراق باید متحد باشند. ما مطمئن هستیم که عراق می‌تواند به خوبی با این تهدیدها از جانب داعش مقابله کند اما مطمئن نیستیم که اگر اقدام مناسبی برای تشکیل دولت جدید صورت نگیرد آنها بتوانند با تهدیدهای داعش مقابله کنند.

وی در پاسخ به سوالاتی درباره اعزام سرباز به عراق گفت: هرگونه تصمیم درباره این مسئله که اقدام نظامی از جانب آمریکا در عراق صورت گیرد، بایستی با توجه به منافع امنیت ملی آمریکا باشد. البته مسئله تامین امنیت در عراق و تصمیم گیری درباره اعزام نیرو به این کشور هم اکنون به هدف اصلی اوباما تبدیل شده است.

وی افزود: برای دولت عراق متحد شدن در برابر تهدید داعش و انجام اقدامات نظامی در صورت نیاز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هیچ راه حل نظامی برای حل مشکل ناآرامی‌ها در عراق وجود ندارد و تنها راه حل اقدامات مناسب سیاسی و دیپلماتیک است.

انتهای پیام

کد N372988