مدیرگروه کلام مجمع عالی حکمت اسلامی:

اشتباهات سلفی‌ها نشات‌گرفته از برداشت‌های نادرست از قرآن است

سیاسی

مدیرگروه کلام مجمع عالی حکمت اسلامی با اشاره به ریشه‌های فکری سلفی‌ها گفت: عمده اشتباهات این گروه به دلیل برداشت‌های نادرستی است که از قرآن دارند.

مدیرگروه کلام مجمع عالی حکمت اسلامی با اشاره به ریشه‌های فکری سلفی‌ها گفت: عمده اشتباهات این گروه به دلیل برداشت‌های نادرستی است که از قرآن دارند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشست همگرایی مذاهب اسلامی در نفی و رد تکفیری‌ها عصر پنجشنبه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عزالدین رضاپور، عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیه و مدیرگروه کلام مجمع عالی حکمت اسلامی در سالن هویزه موزه دفاع مقدس برگزار شد.

رضاپور در این نشست به واژه‌های کاربردی دین مبین اسلام پرداخت و گفت: اولین واژه اسلام است که مقصود گفتن شهادتین و پذیرفتن اسلام است؛ واژه بعدی ایمان است که منظور عمل به دستورات اسلام است و کسی که به این مرحله برسد یک قدم جلوتر از اسلام گذاشته است.

وی گفت: دو واژه در برابر اسلام و ایمان قرار دارد که ابتدا کفر است که خدا و پیامبر(ص) را قبول ندارد؛ شرک نیز به تفکری گفته می‌شود که خداوند را پذیرفته اما به خدایان دیگری نیز اعتقاد دارد. در کنار این چهار گروه منافقین هستند که گاهی در کنار مسلمانان و مؤمنان قرار دارند و گاه در کنار کافران و مشرکان.

رضاپور با اشاره به ارتباط تکفیری‌ها با مذاهب اسلامی گفت: تکفیری‌ها از یک سو ذیل هیچ یک از گروه‌های اسلامی قرار نمی‌گیرند و از یک سو خود را مسلمان می‌دانند و گروهی که تندرو هستند دیگر مذاهب را کافر می‌دانند.

وی اظهار کرد: این گروه مباحث اعتقادی را بر اساس یک مبنای خشک بیان می‌کنند که آن فرقه در لباسی به نام سلفی خود را نشان می‌دهند؛ این گروه معتقد است برای فهم مسائل دینی باید به صدر اسلام مراجعه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بین سلفی‌ها گروهی به نام وهابیون هستند که ایدئولوگ آنها شخصی به نام محمد بن عبدالوهاب است که یکی از گروه‌های وهابی تکفیری‌ها هستند که دیگر فرق را کافر می‌دانند.

رضاپور در مورد شیوه و مبانی فکری سلفی گرایان گفت: این گروه عقل گرا نبوده و ظاهرگرا هستند و به ظواهر قرآن اکتفا می‌کنند؛ عمده اشتباهات این فرقه به خاطر برداشت‌های نادرست از قرآن است.

وی با اشاره به تنوع در تفکر سلفی گرایان اظهار کرد: گروهی از آنها سلفی متحجر هستند که با آثار و نشانه‌های تمدن مخالفت می‌کنند؛ سلفی‌های روشنفکر، معتدل و جهادی و تکفیری از دیگر گروه‌های جریان سلفی هستند که ما با جریان جهادی و تکفیری آن مخالف هستیم.

رضاپور افزود: این جریان بر اساس آنچه اعلام کرده‌اند با جریان صلیبی‌ها یا همان اشغالگران غربی، روافض یا همان شیعیان عراق، صفویان یا همان شیعیان ایرانی و مرتدان یا همان سنیانی که با دولت عراق همکاری می‌کنند، در حال مبارزه هستند.

وی به معرفی برخی از مفتیان و روحانیان سلفی پرداخت و گفت: یکی از روحانیون وهابی «بن باز» است که نسبت به شیعیان حکم تکفیر داده است و طالبان و القاعده و سایر گروه‌های تکفیری به فتوای این روحانی عمل می‌کنند؛ بعد از بن باز، شیخ عبدالرحمن براک است که اعلام رسمی جهاد علیه شیعیان را صادر کرده است.

رضاپور افزود: برای مقابله با این جریان باید مبانی ریشه صحیح و نشر مباحث اسلامی کلامی بر محور کتاب و سنت را ترویج کرد؛ همچنین لازم است اندیشه‌های علمی را تحلیل و نقد علمی کنیم؛ شناسایی و کتاب شناسی نقد سلفی‌گری و همگرایی علمای مذهب خمسه در نقد کتب و آثار سلفی از دیگر راهکارهای مقابله با تفکر سلفی است.

به گفته رضاپور، شناسایی نقش استعمارگرایان در پیدایش و گسترش سلفی گرایی، تبیین سازش سلفیه با یهود، تأکید بر وحدت امت اسلامی و بیان آثار و آفات اختلاف بین مذاهب اسلامی، جلوگیری از صدور فتوای جریان تند تکفیری و پرهیز از سب و شتم ارزش‌های اسلامی از جمله شیوه‌های برخورد با جریان سلفی گری است.

انتهای پیام

کد N372950