انفجار انتحاری در کابل با 11 کشته و 13 زخمی/طالبان مسوولیت انفجار را برعهده گرفت

سیاسی

حمله یک عامل انتحاری طالبانی به یک دستگاه اتوبوس نیروی هوایی افغانستان در کابل، باعث کشته شدن دست‌کم 11 پرسنل نظامی و زخمی شدن 13 تن دیگر شد. این اقدام همزمان با افزایش اقدامات خشونت‌آمیز شبه‌نظامیان با هدف متزلزل کردن دولت کابل صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بمب‌گذاری همزمان با آن صورت گرفت که افغانستان با گذار دموکراتیک قدرت در کشورش دست و پنجه نرم می‌کند و مقامات انتخاباتی این کشور روز چهارشنبه اعلام کردند که اعلام نتایج اولیه انتخابات تا چند روز آینده به دلیل اتهامات تقلبات انتخاباتی به تعویق می‌افتد.

قدم شاه شاهیم، فرمانده ارتش افغانستان گفت: این عامل انتحاری پیش از آنکه بتواند وارد این اتوبوس شود متوقف شد و به همین دلیل تعداد تلفات کاهش یافت.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، در این رویداد 11 تن کشته و 13 تن دیگر زخمی شده‌اند.

طالبان از طریق ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی خود مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

قرار بود نتایج پارلمانی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد انتخاباتی روز چهارشنبه اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات گفت: اعلام نتایج اولیه را تا روز دوشنبه به تعویق انداخت تا صندوق‌های رای از 1930 پایگاه انتخاباتی در 30 ولایت در پی شکایت‌های تقلبات انتخاباتی بررسی شوند.

احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: مطمئنم که این تاخیر پنج روزه زمان مناسبی برای تضمین شفافیت این روند است. ما تحت هیچ فشاری نیستیم.

این کمیسیون انتخابات اذعان کرد که ممکن است تاخیرات بیشتری نیز به وجود آید اما در بیانیه‌ای گفت: ما متعهد می‌شویم تا آرای معتبر را از آرای غیرمعتبر جدا کرده و درستی این روند انتخاباتی را تضمین کنیم.

در همین حال، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، قرار است برای مذاکره درباره وضعیت انتخابات به زودی با یکدیگر دیدار کنند.

احمدزی گفت: هیچ ترسی از شمارش و بررسی آرا ندارم.

عبدالله عبدالله نیز به شبکه خبری بی.بی.سی گفت که به پیروزی رقیبش احترام خواهد گذاشت و شکست را خواهد پذیرفت اما تنها در صورتی که عادلانه بودن انتخابات تائید شود.

انتهای پیام

کد N372225