پیام ظریف به کسانی که فکر می‌کنند تحریم ایران را پای میز مذاکره کشاند: احترام متقابل را امتحان کنید

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,محمدجواد ظریف

وزیر امورخارجه ایران با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات و تاکید بر جدی نگرفتن گمانه‌زنی‌های رسانه‌های غربی گفت: من و همکارانم تمام تلاش خود را برای رسیدن به راه حل منطقی و پایدار به کار خواهیم گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز در صفحه فیسبوک خود نوشت:

سلام دوستان
ساعت ۵ و ۴۰ دقیقه صبح پنجشنبه به وقت وین (۸ و ۱۰ دقیقه صبح به وقت ایران عزیز) است.
دور جدید مذاکرات از دیروز شروع شد و در دو هفته آینده به صورت فشرده ادامه خواهد داشت. با توجه به پیچیدگی و بهم پیوستگی موضوعات متعددی که برای رسیدن به تفاهم جامع باید مورد توافق قرار گیرند، واقعا دشوار است نتیجه مذاکرات را پیش‌بینی کرد و گمانه‌زنی‌های برخی رسانه‌ها به ویژه در غرب را نباید چندان جدی گرفت چون بیشتر از تحلیل و خبررسانی تلاششان برای فضاسازی و تاثیرگذاری بر مذاکرات است. آنچه می‌توانم به شما اطمینان دهم این است که من و همکارانم تمام تلاش خود را برای رسیدن به راه حل منطقی و پایدار به کار خواهیم گرفت و در این مسیر دشوار بیش از همیشه به حمایت و به ویژه به دعای خیر شما در این ماه رحمت نیازمندیم.
قبل از رفتن به وین یک پیام ویدیویی به زبان انگلیسی تهیه کردم که با زیرنویس به زبان‌های مختلف در فضای مجازی منتشر شد.

متن کامل پیام ویدیویی ظریف وزیر امورخارجه ایران به شرح زیر است:

«تا سه هفته آینده، ما یک فرصت استثنایی داریم تا تاریخ‌ساز شویم؛ تا بر روی توافق‌نامه جامع برنامه هسته‌ای ایران به اجماع برسیم، و پایان دادن به یک بحران غیرضروری، که ما را از رسیدگی به چالش‌های مشترک بازداشته است. چالش‌هایی مانند اتفاقات هولناکی که در چند هفته پیش در عراق شاهد آن بودیم. ما می‌توانستیم مسئله هسته‌ای را در سال ۱۳۸۴ حل و فصل کنیم. ولی در آن زمان حرف من را باور نمی‌کردند، وقتی که می‌گفتم ایرانی‌ها به فشار حساسیت دارند. دولت بوش با اصرار بر اینکه ما غنی‌سازی را به کلی رها کنیم، باعث از هم پاشیدن معامله شد. سپس آن‌ها به مدت ۸ سال، به فشار و تحریم روی آوردند. تحریم‌ها فلج‌کننده بودند، و حتی کشنده؛ به معنای واقعی کلمه. بیماران سرطانی ایران قادر نبودند با پول خودشان دارو بخرند، چرا که بانک‌های سراسر دنبا توسط خزانه‌داری آمریکا مجبور شده بودند تا از نقل و انتقال دارایی‌های ایرانیان جلوگیری کنند. در حالی که تحریم‌ها برنامه هسته‌ای ما را فلج نکرد؛ نه ترور دانشمندان هسته‌ای ما و یا خرابکاری تاسیسات هسته‌ای، که می‌توانست عواقب فجایع‌بار زیست محیطی به همراه داشته باشد، و یا حتی تهدیدهای مکرر به حمله نظامی. در واقع این‌ها همه اثر کاملا معکوس داشتند. اصرار بر عدم غنی‌سازی باعث افزایش ۱۰۰ برابری تعداد سانتریفیوژهای ما شد، یعنی افزایش کمتر از ۲۰۰ سانتریفیوژ به نزدیک به ۲۰ هزار. ممانعت از فروش سوخت برای راکتور تحقیقاتی ما که توسط خود آمریکا ساخته شده است، ما را مجبور کرد تا سوخت مورد نیاز را خودمان، با بالا بردن سطح غنی‌سازی از ۳.۵ درصد به ۲۰ درصد، تولید کنیم. محروم کردن بیماران سرطانی ایران از ایزوتوپ‌های درمانی، ما را وادار کرد تا یک راکتور آب سنگین بسازیم و این ایده کم کم تبدیل به یک نیروگاه کامل شد که به زودی راه‌اندازی می‌شود، و تهدیدهای حمله به تاسیسات اتمی ما و با خاک یکسان کردن آن‌ها، ما را مجبور به ساخت فردو کرد، مکانی که تحت حفاظت کوه‌ها قرار دارد. دولت‌های غربی اعتراض و انکار کردند در حالی که این وضعیت را خودشان به وجود آوردند. با نزدیک شدن به ۲۹ تیر، من یک بار دیگر احساس نیاز می‌کنم که هشدار دهم و بگویم که بازین شاهین - قمری، به امید گرفتن امتیاز در لحظه آخر نمی‌تواند نتیجه‌ای بهتر از سال ۱۳۸۴ بدهد. به تمام کسانی که هنوز فکر می‌کنند تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکره کشاند، فقط می‌توانم بگویم که تحت فشار قرار دادن، نه در طول ۸ سال گذشته، بلکه در واقع در ۳۵ سال گذشته را امتحان کردید. این روش ملت ایران را وادار به تسلیم نکرد، نه در حال و نه در آینده هم نخواهد کرد. ما هنوز فرصت داریم که از این چرخه تشدید شونده خارج شویم. بیایید احترام متقابل را امتحان کنید؛ این کارساز است. ما در حال تلاش برای دستیابی به توافق هستیم. نه یک توافق خوب یا بد، بلکه یک توافق شدنی و ماندگار. و هر توافقی، همانطور که از اسمش پیداست، برآمده از فهم و احترام متقابل است و نه تحمیل خواسته از سویی به سوی دیگر. ما آماده‌ایم تا گام‌های مشخصی برداریم تا تضمین کنیم که برنامه هسته‌ای ما همیشه صلح‌آمیز باقی خواهد ماند. ما هنوز فرصت داریم تا به افسانه‌ای که می‌گوید ایران به دنبال ساخت بمب است پایان دهیم. و برای اثبات این ادعایمان، سابقه ۲۵۰ ساله عدم تجاوز را به همراه داریم. دولت من متعهد است که به این بحران غیرضروری تا ۲۹ تیر پایان دهد. امیدوارم که همتایانم نیز همین تعهد را داشته باشند.
من جواد ظریف هستم و این پیام ایران است.

 

23503

کد N372041