مالکی: اقدام کُردها در کرکوک قابل قبول نیست، کسی حق سوء استفاده را ندارد

خبرگزاری تسنیم نوشت:

نخست وزیر عراق گفت: کسی حق ندارد از حوادث سوء استفاده کند و اقدام کُردها در کرکوک غیرقابل قبول است و تمامی نیروهای مسلح بعد از پایان بحران به مواضع خود باز خواهند گشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نوری المالکی گفت اولویت امروز پرونده امنیتی و مقابله با گروه های تروریستی و حمیات از هویت عراق است.

وی افزود: اعلام دولت خلافت از سوی داعش پیامی واضح به همه کشورهای منطقه است. تشکیل خلافت از سوی داعش پیامی به کشور های منطقه دارد مبنی بر اینکه همه شما در یک دایره قرمز قرار گرفته اید.

مالکی همچنین تاکید کرد: شرایط جنگ به نفع ارتش و پلیس عراق در حال تغییر است.

نخست وزیر عراق همچنین ادامه داد: گروه های مزدور تابع برخی از کشور ها نمی توانند ملت عراق را شکست دهند.

وی با اشاره به برگزار نشدن جلسه دیروز پارلمان عراق گفت: در جسله پارلمان برخی ضعف ها وجود داشت که در آینده آنها را برطرف می‌کنیم. امیدواریم در جلسه آینده ( سه شنبه آینده ) چنین وضعی را شاهد نباشیم،‌ و به خواست خداوند با همکاری و توافق و گشاده رویی در انتخاب گزینه ها و سیستم پیشبرد برنامه های سیاسی کشور موافق خواهیم بود و سیستم سیاسی باید به صورت دمکراتیک پیش رود.

وی در خصوص تشکیل دولت آینده و جدید عراق هم ابراز امیدواری کرد به زودی تمام موانع از سر راه تشکیل دولت جدید عراق برداشته خواهد شد.

مالکی همچنین در واکنش به سخنان مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق که ماده 140 قانون اساسی را منتفی شده دانسته بود، افزود: ماده 140 قانون اساسی هنوز منتفی نشده است و اقدامات کُردها در کرکوک قابل قبول نیست.

نوری مالکی نخست وزیر عراق همچنین درباره تصرف شهر کرکوک از سوی نیروهای نظامی کُرد پیشمرگه که مناطق مورد اختلاف بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق است گفت: کسی حق ندارد از حوادث اخیر سوء استفاده کند، کسی نمی تواند رای خود را به دیگران از این طریق تحمیل و از قانون اساسی تخطی کند.
وی افزود: برخی اتفاقات در منطقه کردستان در این خصوص روی داده این قبیل اعمال و رفتار را نمی پذیریم.

نخست وزیر عراق با اشاره به پیامدهای جدایی طلبی برای ملت کُرد تاکید کرد که تمامی نیروهای مسلح بعد از پایان بحران به مواضع خود باز خواهند گشت.

4949

کد N371792