نخست وزیر صربستان: بلگراد روابط دوستانه با روسیه را از بین نمی برد

اوکراین,صربستان

بلگراد- ایرنا- نخست وزیر صربستان با اشاره به اینکه موضع صربستان در باره اوکراین بدون تغییر باقی می ماند، گفت: بلگراد روابط دوستانه خود با روسیه را از بین نمی برد.

به گزارش ایرنا، آلکساندر ووچیچ روز چهارشنبه در آستانه سفر به فرانسه و روسیه در جمع خبرنگاران افزود: صربستان یک کشور مستقل است و خود تصمیم می گیرد.

وی در این باره گفت: با وجود اینکه در مسیر اروپایی قرار داریم، اما صربستان روابط دوستانه خود را با روسیه بهم نمی زند.

نخست وزیر صربستان پیشتر گفته بود که حکومت بلگراد از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین حمایت می کند، اما بر علیه مسکو تحریم وارد نمی کند.

ووچیچ در این رابطه که آیا صربستان موضع کنونی خود را در قبال اوکراین و مسکو حفط می کند، گفت که همیشه آسان نیست، اما صربستان تاکنون به رغم برخی از پیش بینی ها در زمینه های مختلف، سیاست خوبی را پیش برده و مورد احترام کشورها قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در سفر به مسکو با ˈولادیمیر پوتینˈ و ˈدمیتری مدودیفˈ رییس جمهوری و نخست وزیر روسیه، هفتم و هشتم ژوئیه امسال دیدار و گفت و گو می کند، افزود: روابط صربستان و روسیه دوستانه است، اما برخی مشکلات از طرف ما مانند بدهکاری مالی وجود دارد و امیدواریم که بر این مشکلات فائق بیاییم و در آینده روابط ما بهتر شود.

ˈایویتسا داچیچˈ معاون اول نخست وزیری و وزیر امور خارجه صربستان نیز در این باره در جمع خبرنگاران گفت: هدف ما عضویت در اتحادیه اروپا است، اما روابط خود را با کشورهای دوست و سنتی توسعه می دهیم و روسیه یک کشور امن است و دارای منافع مشترکی هستیم.

وی درباره وقایع اوکراین پیشتر با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که صربستان از تلاش های سیاسی به منظور برطرف کردن وقایع کنونی و برقراری ثبات در اوکراین حمایت می کند.

اروپام**2061** 3404
کد N371770