سفیر عراق در آمریکا:

بغداد نمی تواند بیش از این منتظر کمک آمریکا بماند/بدنبال استفاده از تجربیات ایران هستیم

آمریکا اروپا

سفیر عراق در واشنگتن در اظهاراتی با انتقاد از کم کاری ایالات متحده در کمک به دولت "نوری المالکی" در مبارزه با داعش گفت: ما بیشتر از این نمی توانیم منتظر آمریکا بمانیم به همین دلیل رو به کشورهایی همچون ایران و روسیه آورده ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، "لقمان فیلی" در سخنرانی خود که در موسسه کارنگی انجام شد گفت: عراق نمی تواند در انتظار کمک های نظامی بیشتر آمریکا بماند و برای پر کردن خلاء به کشورهایی نظیر ایران٬ روسیه و حتی سوریه روی آورده است.

سفیر عراق در ایالات متحده٬ تلویحا گفت که عراق برای مقابله با تهدید پیش رونده داعش از هر گونه رابطه نظامی با هر کشوری که قصد کمک داشته باشد استقبال خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد که با توجه به اعمال محدودیتهای بین المللی علیه ایران برای فروش تولیدات نظامی٬ عراق از مقامات جمهوری اسلامی درخواست مشورت خواهد کرد تا از تجربه های آنان در مقابله با داعش بهره بگیرد.

به گفته لقمان فیلی٬ تاخیرهای مکرر آمریکا در ارسال کمک های نظامی سبب شده است که عراق از دیگر کشورها درخواست کمک کند. او گفت این درخواست ها بیشتر از سر نیاز است٬ نه از سر تمایل.

او در این سخنان بار دیگر از آمریکا خواست که حملات هدفمند هوایی علیه مواضع شورشیان داعش را به عنوان گامی حیاتی در مقابله با این بحران٬ آغاز کند. 

سفیر عراق در آمریکا در پایان گفت: گذر زمان به نفع ما نیست و تاخیر بیشتر در آغاز حملات نظامی علیه داعش تنها به تروریست ها سود می‌رساند.