انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه به کشتی آمریکایی برای نابودی در دریا

برای نابودی در دریا,ایتالیا

تهران – ایرنا – خبرگزاری آسوشیتدپرس روزچهارشنبه در گزارشی از بندر جویا تائوروی ایتالیا اعلام کرد که تسلیحات شیمیایی سوریه برای نابودی در دریا از کشتی دانمارکی به کشتی آمریکایی منتقل شد.

براساس این گزارش ، صبح امروز/چهارشنبه صدها تن تسلیحات شیمیایی سوریه از کشتی ˈآرک فوتوراˈ دانمارک در این بندر ایتالیایی به یک کشتی آمریکایی منتقل شد تا در نهایت در دریا خنثی سازی و نابود شوند.

به گزارش آشوشیدتدپرس، این کشتی دانمارکی که درماه گذشته آخرین محموله از سلاح های شیمیایی سوریه شامل گاز خردل و مواد خام گاز عصبی سارین را بارگیری کرده بود امروز توسط یک شناور گارد ساحلی ایتالیا و چند کشتی دیگر اسکورت شد و با پهلو گرفتن در کنار کشتی آمریکایی ˈام وی کیپ ریˈ به تدریج این تسلیحات را تحویل آمریکایی ها داد.

این عملیات بخشی از تلاش های بین المللی برای نابود کردن سلاح های شیمیایی سوریه است و پیش بینی می شود روند این جابجایی با جرثقیل های سنگین تا 20 ساعت بطول انجامد.

فرانس پرس نیز در گزارشی مشابه، اعلام کرد که نخستین کانتینر از مجموع 78 کانتینر حاوی تسلیحات شیمیایی سوریه جابجا شد، سه کانتینری که پیش از کانتینرهای دیگر به کشتی آمریکایی منتقل می شوند، حامل بیش از 20 تن گاز خردل هستند، 75 کانتینر بعدی نیز حاوی تسلیحات شیمیایی دیگر از جمله مواد اولیه گاز عصبی سارین هستند، که قرار است در آب های بین المللی منهدم شوند.

انتظار می رود با بازگشت کشتی کیپ ری به آبهای بین المللی، روند انهدام تسلیحات و مواد شیمیایی بین 45 تا 90 روز به طول انجامد.

به گزارش فرانس پرس، در روند نابودسازی این تسلیحات شیمیایی، باید 99 درصد این تسلیحات منهدم و این گازهای مرگبار به چیزی شبیه زباله های صنعتی که خطر کمتری دارند، تبدیل شوند.

یادآوری می شود، سوریه بر اساس توافقی که به میانجگیری آمریکا و روسیه و تحت حمایت سازمان ملل برای جلوگیری از حملات هوایی غرب به سوریه در سال گذشته انجام گرفته بود، تسلیحات شیمیایی خود را از خاک این کشور خارج می کند.

رسانام**1378**1547
کد N371514